Circet Akıllı Bileklik Şakası ve Atlayanlar

Özellikle Ortadoğu ve Afrika gibi gelişmemiş ülkelerin bol bulunduğu bölgelerde bomba etkisi yapan bu sahte haber ülkemizde de malesef oldukça tutmuş durumda.

Akşam ana haber bültenlerinde verenlerden tutun teknoloji sitelerinde öne çıkan içerik olarak sunulması hatta bilim sitelerinde bile “inanmış” bir şekilde sunumların yapıldığını gözledik.

 Gerçeklerden Bahsedelim

Bu bileklik henüz yok ve muhtemelen önümüzdeki en az 10 yıl boyunca olmayacak. Video ise Adobe After Effects ile hazırlanmış o kadar da profesyonel olmayan bir sanatsal çalışma.

Aslında Circet sadece bir proje ve bu projenin gerçekleşmesi için şu anda bağış topluyor. Yani ortada ürün yok! Bunu gözünüzle görmek için resmi sayfalarına gidip açıklamaları okuyabilir ve bağış saçmalığını gözleyebilirsiniz.

Bağış bölümünde yazana göre 300.000 Euro yazılım için (evet yanlış duymadınız sadece yazılım için üç yüz bin Euro) ve 700.000 euro ise bileklik için bağış gerekiyormuş. Toplam 1.000.000 Euro yani yazı ile 1 milyon Euro. Türk Lirası’na çevirirsek yaklaşık 3 Milyon Lira yani sıfır atılmadan önceki parayla 3 Trilyon.

Kimler Atlamadı ki…

Neredeyse bütün TV kanalları bunu haber olarak verdi. Kendini gerçek bilim sitesi olarak kabul eden birçok eğitimsiz insanın oluşturduğu web siteleri halkı yanılgıya düşürdü. Facebook üzerinden birçok profesör, doçent, öğretmen, mühendis… gibi eğitimden geçmiş kimseler “gerçek mi?” diye düşünmeden paylaştı.

Gerçek olan tek şey varsa bunun bir projeden ibaret olduğudur ve her teori başarıya ulaşmaz. Özellikle iyi bir ışık gücüne sahip projeksiyonun ne kadar fazla enerji çektiğini birçok kimse bilir…

Projenin gerçekleşmesi mümkün fakat bu projeden önce yüksek ömürlü mikro pil sorunu halledilmelidir. Tabi bunu da 2040 lı yıllarda göreceğimiz bir özellik olarak öngörüyoruz.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.