“Çekirge” Dikey İnişini Başarı ile Yaptı

     Space-X tarafından tasarlanan ve "Grasshopper" yani Çekirge ismi verilen bu roket, dikey kalkış yapan roketlerin dünyaya döndüklerinde tekrar dikey iniş yapabilmelerini sağlamak üzerine teknoloji geliştirme işleminde kullanılıyor.

     Videodaki başarılı testte roket 250m yükseliyor ve rüzgara rağmen tam başlangıç noktasına iniş yapabiliyor. Bu tür araçlara "Vertical Takeoff Vertical Landing" ismi (Dikey Kalkış Dikey İniş) verilmekte ve (VTVL) kısaltması ile sınıflandırılmaktadır.

     Yapılan testlerin asıl amacı, dikey kalkış yapan roketlerin dünyaya döndüklerinde dikey iniş yaparken tek parça halinde kalmasını sağlamak. Tabi bir roketi atmosfere girdikten sonra tekrar nasıl ters çevirecekler bunu sonraki denemelerinde görebileceğiz.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.