CeBIT: Komutları ve Hareketleri Değerlendirebilen Robot (ARMAR)

     CeBIT fuarında KIT ve FZI tarafından komutlara itaat eden ve hareketleri takip edebilen, bugüne kadar yapılmış en gelişmiş insansı robotlardan birisi tanıtıldı: ARMAR.

     Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) ve  FZI Araştırma Merkezi ortak projesi ile geliştirilen ARMAR, gelecekte insanların günlük yaşamında önemli değişiklik yaratacak akıllı robotlar konusunda önemli gelişmeler kaydetti. ARMAR ismi verilen robot, günümüz insansı robotlarından farklıolarak üç boyutlu görselleştirme yeteneğine sahip. ARMAR'ın algoritmaları evde ve ofiste çalışmak üzere "hizmetçi robot" mantığı ile yazıldı. Robot hassasiyeti sayesinde yumutra, cam gibi kırılgan nesneleri kırmadan tutabiliyor ve odaklandığı nesneyi her nasıl bırakırsanız bırakın üzerindeki mekanizmaları nesneyi tutacak şekle getirebiliyor. Bunu ise yeni üç boyutlu görselleştirme sistemi sayesinde yapıyor.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.