Cassini’nin Satürn’e Dalışından Görüntüler (Finale Az Kaldı)

Satürn, halkası ve uydularını incelemek üzere 2004 yılından bugüne görev yapan Cassini, hesaplamalara göre 15 Eylül 2017 tarihinde Satürn’ün bir parçası olarak görevine veda edecek. Bu veda astronomlar arasında “Büyük Veda” olarak anılıyor.

Cassini, 26 Nisan 2017’de Satürn ile halkalarının arasına girmişti. İlk dalışında görüntü almaya devam eden Cassini, ilginç görüntüler yakaladı ve bir vorteks dalgalanmasına maruz kalarak pozisyonunda kayma meydana geldi. Bu sırada kaydedilen görüntülerini düzenleyen uzmanlar aşağıdaki videoda inceleyeceğiniz görüntüleri elde ettiler.

Cassini’nin düşüşüne henüz üç aylık bir zaman var. Bu süre boyunca Cassini, Satürn hakkında bilgi göndermeye devam edecek. Cassini’nin Satürn atmosferine ulaşınca sürtünmenin etkisiyle bir meteor gibi yanarak parçalanması öngörülüyor.

20 yıla yakın zamandan bugüne görev yapan Cassini en önemli verilerini bugünlerde topluyor. Kendisi yok olurken bizlere önemli bir bilgi yığını bırakacak. Bu nedenle astronomlar için Cassini’nin son günleri oldukça önemli.

Astronomlar Cassini’nin sonu için sadece öngörüye sahip olduklarını belirtirken “sürprizler olabilir” ifadesini kullanarak farklı beklentileri karşılayabileceği konusunda da açık kapı bırakıyor. Özellikle son zamanlarında oldukça zengin ve değerli bilgilerin elde edileceğine dikkat çeken astronomlar bu sürecin inanılmaz derecede riskli olduğunu da bildiriyor.

Cassini’nin düşüşüne kadar yapılacak gözlemlere ve resmi zamanlayıcıya ulaşmak isterseniz buraya tıklayınız.

NASA uzay aracının yönlendirme enerjisini son kez aracı daha uzun süre aktif tutacak ve atmosfere girilebilecek en güvenli şekilde girmesi üzerine kullandı. Son görevini 15 Eylül 2017 tarihinde ve Türkiye saati ile 15:07 de yapması öngörülüyor.

Kaynaklarımız:
  1. https://saturn.jpl.nasa.gov/mission/grand-finale/overview/

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.