Bunu Biliyor muydunuz? “Neden Uyuyoruz?”

Uyku, sebebi veya işlevi halen ortaya tam olarak çıkartılamamış bir davranıştır. Memeli canlıların tümünde, yumurtlayan canlıların ise büyük çoğunluğunda uyku görülmektedir. Uyku temel ihtiyaçlar içindedir ve sağlıklı bir insan uzun süre uyku uyumadan bilişsel ve psikomotor olarak sıradan davranışlarını olması gerektiği gibi yerine getiremez.

İnsanlar ortalama 8 saat uyur, kişiden kişiye göre değişen uyku saati, beynin “hipotalamus” bölümünde bulunan “biyolojik vücut saati” ile kişiye göre belirlenir.  Uyku saati konusunda doğaya bakıldığı zaman  vücut büyüklüğü fazla olan canlılar vücut büyüklüğü az olan canlılara göre daha az uyumaktadır. Bunun sebebi olarak küçük canlıların genelde yüksek metabolizmaya sahip olmaları söylenebilir.

Uykunun insanlarda iki yönlü işlevi olduğu düşünülmektedir. Bunlar; yitirilen gücün tekrar toparlanmasının sağlanması ve sinir sisteminin kendini düzenlemesi olarak düşünülmektedir. Uyku sırasında beynimiz kendisini onarır ve “konsantrasyon” olarak bildiğimiz dikkati sağlayan sinirsel senkronizasyonu en iyi hale getirir. Bu sebeple zihinsel faaliyetler (ders çalışma, proje üretme, çalışma, araştırma-inceleme faaliyetleri…) için en iyi zaman uykudan uyandıktan sonraki zaman olarak kabul edilir.

Uykunun önemli bir işlevi daha vardır. Özellikle psikomotor (zihin – kas kooridinasyonu gerektiren beceriler) beceriler yatmadan hemen önce çalışılırsa uyku sırasında beyin son yapılan psikomotor faaliyetleri en senkron hale getirecektir. Örneğin gitarda zor ve karmaşık bir melodiyi öğrenmeniz gerekiyor, bu melodiye yatmadan önce çalışacak olursanız uyuyup uyandıktan sonra bu melodiyi akşam yattığınızdan daha iyi çaldığınızı farkedeceksiniz. Uykunun bu ve buna benzer öğrenmeye yönelik faaliyetleri destekleyen olgusu aslından uykuya ne kadar ihtiyacımız olduğu konusunda yeterince bilgi vermektedir.

Bir İnsan En Fazla Ne Kadar Uyanık Kalır?

Bu sorunun cevabı bilimsel olarak hesaplanamaz, oldukça subjektif bir sonuç ortaya çıkar çünkü insanların metabolizmaları arasındaki faklar uzun süren uykusuzluk halinden sonra daha çok açığa çıkmaya başlar. Durum böyle olunca sadece eski deney sonuçlarına başvurmak zorunda kalırız. Yapılan bir denye göre, daha doğrusu bu resmi bir rekordan elde edilen sonuç; bir insan 266 saat yani 11 gün 2 saat boyunca uyanık kalmayı başarmıştır. Bunu deneyen bireyde ölümcül bir probleme rastlanmamıştır fakat dikkat bozukluğu ve konsantrasyonda problem oluşmuştur. Tabiki bu problemler normal uyku düzenine döndükten birkaç gün sonra eski halini almıştır.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.