Bobinler Nasıl Yapılıyor?

     Motorlarda, radyolarda, vericilerde, müzik aletlerinde ve daha birçok yerde kullanılan bobinlerin nasıl yapıldığını ve evde kendi imkanlarınızla nasıl yapacağınızı bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

     Bobin Nedir?

     Öncelikle bobinlerin normal kablolardan oluşmadığını bilmeniz gerekir. Bobinlerin dışları tüm uzunlukları boyunca yalıtılmıştır (kaplanmıştır). Yalıtılan bobinler birbiri üzerine sarılsa bile elektrik kablonun bir ucundan bir ucuna geçerken sarımın tümünü dolaşması gerekir. Zaten bobinlerin çalışması da bu mantık üzerine oturmuştur. Bobinler üzerinden geçen elektrik sürekli dönüş yaparak ortamda bobinden kaynaklanan bir manyetik alan oluşturur. Bu manyetik alan sayesinde motorlar döner, sinyaller iletilir ve alınır.

     Nasıl Yapılır?

     Bobin yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta düzgün sarımdır. Bir makina kadar düzgün yapılmış bir sarım bobininizin daha verimli çalışmasını sağlar. Bobinizinin doğru çalışması için ayrıca çok sarıma ihtiyacı vardır. Eğer bobinizin sarım sayısı yetersizse yüksek direnç uygulayamaz ve kısa devreye sebep olur. Tabi bu bobini kullandığınız yere göre değişir. Eğer bir vericide kullanacaksanız bazen 3-4 sarım bile yeterli olabilir fakat bir motor için binlerce sarım gerekmektedir. Bobin yaparken öncelikle düzgün sarım yapmanızı sağlayacak videodaki gibi bir sabitlenmiş sarıcıya ihtiyacınız vardır. Bobinin başlangıcını sardıktan sonra sürekli bir yolu takip etmelisiniz ve makina sarmış gibi teli sırayla katlamalısınız. İsteğinize ve telin kalınlığına göre her 5 veya 7 katta bir yapıştırıcı sürerek bobininizin sağlamlığını artımanız mümkün. Son olarak bobininizi sarıcından ayırınca izolasyon bantlarıyla sararak bütün halde durmasını sağlayabilirsiniz.

     Bobin Nasıl Güçlendirilir?

     Bobini güçlendirmenin iki yolu vardır, birincisi sarım sayısını artırmak, ikincisi üzerinden geçen akımı artırmak. Bu iki işlemin herhabgi birisi veya her ikisi birden yapılırsa daha güçlü bir bobin elde edilir. Fakat frekans bobinlerinde sarım sayısını değiştirmek bobinin devrede amaçlandığı gibi çalışmamasına sebep olacağı için bobinlere yapılacak müdehaleler matematik işlemlerinin ardından gerçekleştririlmelidir.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.