Bir Kediyi Sakin Tutmanın En İyi Yolu

Kedigiller yavrularını ağızları aracılığı ile enselerinden tutarak taşırlar. Bu öğrenilmemiş fakat içgüdüsel bir davranıştır. Kedilerde bu içgüdünün karşılığı yavrularda da bulunmaktadır. Ensesinden tutularak taşınan yavrular da bu sırada sakin bir şekilde dururlar. Bu içgüdüleri kullanarak kedinizin bir süre sakin kalmasını sağlayabilirsiniz. Tabi yalnızca muayene gibi kedinin kısa süre sakin durması gereken bir zamanda işe yarayacaktır. Çünkü kedi sürekli ensesinden tutulma uyaranına maruz kalırsa duyarsızlaşcak ve hareket etmeye başlayacaktır.

İşlemi yapmak basit. Basit bir kağıt mandalı ya da çamaşır mandalını kedinizin canını acıtmayacak şekilde ensesine tutturun. Eğer işlem kedinizin canını yakacak eşik değeri aşarsa kediniz tam aksine saldırganlaşacaktır. İşlem bir kediye 2-3 dakikadan fazla uygulanmamaldır.

Aşağıdaki videodan ise İngilizce olarak kedinin neden sakin durduğu konusunda bilimsel açıklamalar ve görüntüler yer almaktadır.

Bilgi Makinesi

Oldukça ilginç bir bilgi birikimine sahip yazarımız, daha önce duymadığınız birçok bilgiyi sizlere sunuyor. Bilgi Makinesi, 29 Nisan 2013 tarihinden bu güne bizlerle.