Bir Kamera Sabitleyicisinin (Gimbal) Test Videosu

Kamera sabitleyicileri herhangi bir kameraya tripod yuvasından bağlanarak kameranın yer çekimine göre konumunu interaktif olarak düzenleyen sistemlerdir.

Bazıları mekanik olsa da büyük çoğunluğu mikroişlemci ile desteklenerek motorlar aracılığı ile kamerayı sürekli yere paralel tutmaktadır. Bu sistem özellikle aksiyon filmlerindeki hareketli sahnelerin çekiminde kameranın hızlı hareket ettirilmesine ramen görüntünün titreşimi ve dalgalanması sorunun aşılmasında kullanılmaktadır. En eski sistemlerde “hacıyatmaz” mantığı ile kameraya bağlı sistemin altına büyük ağırlık bağlanarak aynı düzenek kurulmaktaydı fakat günümüzde mikroişlemcilerin gelişmesi sonucu yüksek tepki hızına sahip sabitleyiciler bulunabilmektedir.

Bazıları bu sistem için sahte olabilir dese de sistem fırçasız motorlar ile inşa edildiği için günümüz teknlojisine göre şaşırtıcı değil. Videoda sistemi test eden şahıs kamerayı bir aynaya tutarak sert dönüşler yapıyor fakat gördüğünüz gibi görüntüde baş döndüren bir kayma olmuyor.

Benzer bir ürünün videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz, bu sefer başka bir kamera ile çekim yapılmış olarak sunuluyor.

Bir Gimbal Nasıl Çalışır?

Gimbal içersinde hareket, yerçekimi ve yön sensörü barındırır. Bu üç bileşenin hesaplamaları doğrultusunda ani şekilde refleks göstererek kameranın o anki pozisyonunu en sarsıntısız hale getirir.

Bu hesapları yaparken KALMAN FORMÜLÜ üzerinden çalışır. Günümüzde dengede kalabilen akıllı robotlar yine kalman formülü esasıyla çalışmaktadır.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.