Bir Buzdolabı Animasyonu: Runaway (Teknolojiyi Hakediyor muyuz?)

Susan Yung, Esther Parobek ve Emily Buchanan tarafından yapılan 3 dakika 37 saniyelik bu kısa animasyonda eskiyen eşyaları yenileriyle değiştirmek yerine tamir etmeyi denemek gerektiği mesajı verilmiş. Fakat animasyonu bu sitede yayına alma sebebimiz teknoloji ile alakalı olan kısmı.

Teknoloji tüketen bir toplum olmak teknolojik bir toplum olduğumuz anlamına gelmez. Dünyanın kullandığı ileri teknolojileri üretemedikten sonra cep telefonumuzun, bilgisayarımızın, otomobilimizin, elektronik eşyalarımızın ve daha birçok araçlarımızın son teknoloji olması ülke olarak büyük felaketlere sürükler.

Ülkemizde üretilmeyen bir nesneyi diğer ülkelerden aldığımız sürece ülkemizin zengin kaynaklarını satmış oluruz. Yabancılar ülkemizin kaynakları karşılığında kendi ürettikleri teknolojilerini bizlere satarlar. Bunun olmaması için kendi teknolojimizi kendimiz geliştirmeliyiz ve bu birçok kişinin beklediği üzere devlet eliyle olacak bir işlem değildir. Teknolojiyi geliştirecek ve pazarlayacak olan sizler, yani halktır. Dünyanın devi konumundaki birçok şirket, fikirlerin ve sermayelerin birleşimi sonucu kişiler tarafından ortaya çıkmıştır. Ayrıca bunların tümü günümüzün büyük kütüphanesi olan internet olmadan önce yapılmıştır.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.