Bir Bilim İnsanı Tek Başına Dünya’yı Yok Edebilir mi?

Genellikle “kötü” bilim insanlarını çizgifilmlerde izlemişizidir. Bilim insanı sebepsizce Dünya’yı yok etme planları yapar ve bir süper kahraman gelip son saniyede gezegeni yok olmaktan kurtarır. Peki bugüne kadar Dünya’yı yok edecek kadar uçuk düşüncesi olmamış bilim insanlarını neden bu kadar vahşi gösteriyorlar?

Aslında herkesin içinde birer deli mevcuttur. İnsanların ortak özelliklerinden birisi,birileri onu sinirlendirmese bile etik olarak “kötü” sayılacak düşüncelerin zihninde bir an parlamasıdır. Tabi akli dengesi yerinde bir insan bu düşüncesini dile bile getirmese de bu standart sayılabilecek bir özellik.

Bilim insanları içinde “kötü” resmi çizilen ilk karakter Macar asıllı ABD’li tiyatro oyuncusu ve korku filmi aktörü Béla Lugosi’nin canlandırdığı Kont Dracula isimli karakterdi. Dracula bir bilim adamıydı tabi gerçekte esinlenilen karakterin bilimle çok fazla ilgisi yoktu.

Daha önceden tek başına Dünya’yı yok etmekten bahseden gerçek bilim insanı oldu mu? Evet oldu! Arşimed bunu yaptı. M.Ö 278 yılında dünyay gelmiş en eski bilim insanlarından Arşimed, “Bana bir dayanak noktası verin Dünya’yı yerinden oynatayım.” diyerek Dünya için kötü sonuçlanabilecek bilimsel bir deneyden bahsetti. Eğer Arşimed’e o dayanak noktası verilseydi şu anda hayatta olamazdık. Güneş’e doğru gidip plazma fazına geçebilir ya da uzayın derinliklerine karışarak -275ºC sıcaklıkta milyonlarca yıl gezdikten sonra başka bir yıldızın yörüngesine oturabilirdik.

Ya Arşimed’in bulamadığı dayanak noktasını günümüzden birisi bulursa ne yapacağız? Bunun veya benzeri bir yok oluşun ihtimali var mı?

Elbette var.

Bilim günümüzde son derece gelişti. Madde hakkında bilinebilecek tüm detaylar oluştu, artık madde dışı bilimsel varlıklar üzerinde çalışmalar yürütülüyor. En basitinden Dünya’nın içersinde bir mikro karadelik yaratmak aslında o kadar zor değil. Bunu kim neden yapmak ister? Diye sormaya gerek yok. En çok “deli” zihnini fazla zorlayan insanlardan çıkıyor, herkesin de bir fikri olduğuna göre bu imkansız gibi durmuyor.

Zira Einstein, Diesel gibi bilim insanları savaş teknolojisinin gelişiminde ciddi katkılarda bulunmuştur. Bu derece yüksek zekaya sahip insanlar nasıl olur da yaptıkları silahları halen çocuk olan insanoğlunun eline teslim eder akıl alır şey değil. Özellikle Einstein’ın Hiroshima’ya atılan atom bombasından sonra söylediği sözü bilmeyen yoktur: “Böyle olacağını bilseydim çilingir olurdum!” veya “Bilim atom bombasını üretti, fakat asıl kötülük insanların beyinlerinde ve kalplerindedir.” Söylesene Einstein, “bomba” ne için üretilir? Bilim bir otomobil gibidir, direksiyonda oturana da bilim adamı denir. Bu sadece bir tür günah çıkarma.

BT

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.