Biliyor muydunuz? Sigara aslında tiryakilerin emziğidir.

Sigmund Freud’a göre oral dönemi (1-1.5 yaş) içinde kritik hazzı yeterince doyurulmayan bir bebek, fiiline göre kritik olan bu dönemi sağlıklı atlatamadığı için oral bağımlılıklara daha yatkındır.

Nedir bu oral bağımlılıklar?

Oburluk, sigara tiryakiliği, küfürbazlık, bağımlı kişilik yapısı, ağıza sürekli bir şeyler alma isteği.

Sigara tiryakileri her ne kadar reddetseler de ağızlarına aldıkları nesnenin yerini alığı şey emzik. Bebekken ağızdan düşmeyen ve aslında kişiyi asla doyurmayan emzik, büyüyen kişinin kullanmaya utandığınız bir nesne haline gelir. Kişi de “ağzımda birşey dursun ama ne olursa olsun” diyerek  kürdan, bitmiş sizgara izmariti, “ot”, sakız gibi nesneleri ağzında tutEmzik Sigaraarak kritik döneminde doyurulmadığı için asla doyuramayacağı bu ihtiyacı için ağzında çeşitli nesneler tutar. Bunların en başında ise sigara vardır.

Bu kimseler anlaşılmasın diye “sigara içiyorum” bahanesiyle diğer insanları kandırdığını zannedip aslında “büyük emziği” olan sigara ile kritik döneminde doyurulmamış hazlarını doyurmaya çalışır.

Sigarayı bırakanların kilo alması da aynı saplantı ile açıklanır. Kişi sigaranın yaptığı “emzik” vasfını gıdalara yükler böylece kişi hızla kilo alır.

Ayrıca emzik kelimesinin ingilizce karşılığının eşsesli olarak “sigara tutucusu” ve “bebek sakinleştirici” anlamlarına geldiğini biliyor muydunuz?

biyo

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.