Bilim ve Teknoloji Haftanız Kutlu Olsun (8 – 14 Mart)

asker_1     “Bilim ve Teknoloji Haftası” ifadesi ve kutlamaları genellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde popüler olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ise bu tür özel haftalar tamamen etkinlik ve uygulamalar ile kutlanır ve halkın zihninde iz bırakması için halk etkinliklerde aktif rol üstlenir. Tabi bilim ve teknoloji haftası ülkemizde eğitim kurumları çerçevesinden dışarıya çıkmamaktadır ve genellikle ulusal eski bilim adamlarını anarak, şiir okuyarak ve pano tasarlayarak geçiştirilmektedir.

Bilim korkusuna sebep olan eski ezberci eğitim sistemli bilim ve teknoloji haftası kutlamaları askeri disiplin çerçevesinde gerçekleştirilmekte. Özlenen güneşin kendini hissettirdiği bir bahar gününde, bahçede dikilip “bilim ve teknoloji” konulu fakat askeri temalı bir kutlama ile bilim sevgisi insanlara aşılanmaya çalışılıyor. Bu davranışın bilim sevgisi konusunda ne kadar etkili olduğunu siz tahmin etmeye çalışın!

Buraya tıklayarak günümüzde yapılan kutlamalarda okunan bir şiiri görebilirirsiniz.

Problem, bu tür şiirlerin üretilmesi veya törenlerde okunması değil. Problem, Bilim ve Teknoloji Haftası gibi önemli zaman aralıklarında şiir okumak ile yetinmektir. Şiirin cephede savaşan askerleri coşturup canla – başla savaşmalarında gerçekten etkili olduğu kesin fakat hiçbir bilim adamının şiir okuyarak buluş yapmaya hazır hale gelebileceğini söyleyemeyiz.

Bilim sevgisi aşılamak ve insanları bilim üretmeye istekli hale getirmek için çocukluk döneminde işe başlanmalıdır. Bilim adamlarının özellikleri olan: merak etme, sorgulama, araştırma, inceleme, düşünme, eleştirme, analiz etme… gibi davranışların ödüllendirilmesi gerekmektedir. Fakat nedense gerilemekte olan ülkelerde özellikle “merak” cezalandırılmaktadır. Bu seneki bilim ve teknoloji haftası kutlamaları tek tük de olsa doğru etkinlikler olacaktır yine de büyük çoğunlukla klasik törenlerle kutlanacaktır. Fakat “eleştiri” ülkemizde var olduğu sürece birşeyler gelişebilir umudu da var olacaktır.

Herşeye ramen Bilim ve Teknoloji haftanız kutlu olsun. www.bilim-teknoloji.com

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.