Bilgisayarın Tarihi Gelişimi


     Bilgisayarların günümüzde hayatımıza yaptığı katkıların önemi yadsınamaz. Daha doğmamış bir bebekten – ölünceye kadar doğrudan ya da dolaylı olarak neredeyse bütün insanlar kullanmaktadır. Yaşamımızın içine bu denli giren araçların nasıl geliştiğini düşünmüş müydünüz? Aşağıdaki kronolojik yazıdan bilgisayarların günümüze nasıl ulaştığını görebilirsiniz.

 • İlk sayım cihazı başlangıçta Asya'da üretilmiş olan "Abacus" yani abaküs ya da sayı boncuğu olarak bildiğimiz araçtı. Bu araç bir boncuk veya taşın ip veya çubuk üzerinde kaydırılarak matematik hesaplarının yapılmasını sağlamak için kullanılmaktaydı.

1600'lü Yıllar: John Napier logaritmayı keşfeder. Robert Bissaker 1900'lü yıllara kadar popüler kullanımda kalacak olan sürgülü hesap cetvelini icat etti.

1642: Blaise Pascal, Fransız matematikçi ve filozof, dişliler kullanılarak ilk mekanik dijital hesap makinesini icat etti. Bu makine tam sayılar üzerinde toplama ve çıkarma işlemleri rağmen çok zahmetli bir üretim işlemi vardı bu sebeple pahalıydı ve sadece pascal kullanabildi.

1804: Joseph Marie Jacquard, bir dokuma tezgâhı otomatikleştirmek için delikli kartlar kullandı. Bu ilk bilgisayar programlarından birisi kabul edebilirdi.

1812: Charles P. Babbage, "bilgisayarın babası", uzun hesaplamaların birçoğunda sabit döngüler olduğunu fark etti. Buhar gücüyle çalışan tam otomatik ve sabit bir program komutasında çalışan bir makina tasarladı. 1833 yılında Babbage, analitik motoru üzerinde çalışmaya konsantre oldu.

1840: Augusta Ada, "ilk programcı" ondalıklı sistemlerde kullanılmak üzere bilgi depolama bölümü geliştirmeyi önerdi.

1850'li Yıllar: George Boole, ilerleyen zamanda bilgisayar devrelerinde kullanılacak "Boole Mantığı" nı geliştirdi.

1890: Dr. Herman Hollerith, 1890 ABD nüfus sayımında bilgileri derlemek için kullanılan ilk elektromekanik delikli kart veri işleme makinesi tanıttı. Geliştirdiği aracı halka pazarlama konusunda başarılı oldu. Onun şirketi sonunda, International Business Machines yani bilinen ismiyle IBM olacaktı.

1906: Mekanik bilgisayarlarda kullanılacak "vakum tüpü" Amerikalı fizikçi Lee De Forest tarafından icat edildi.

1939: Dr. John V. Atanasoff  ve asistanı Clifford Berry ilk elektronik dijital bilgisayar oluşturdu. Makinaya, Atanasoff-Berry-Computer (ABC) ismi verildi, elektronik dijital bilgisayarlardaki gelişmeler için temel oluşturdu.

1941: Konrad Zuse (1996 yılının  Ocak  ayında vefat etti) Almanya, karmaşık mühendislik denklemleri çözmek için tasarlanmış ilk programlanabilir bilgisayarı tanıttı. Z3 olarak adlandırılan bu makine, aynı zamanda ondalık sistemin yerine ikili sistem üzerinde çalışmak için ilk oldu.

1942: Üç robot yasası Isaac Asimov tarafından yazıldı.

1943: İngiliz matematikçi Alan Turing, varsayımsal bir cihaz geliştirdi, mantıksal işlemi gerçekleştirmek için ve okuyup yazabiliyordu. Bu, programlanabilir bilgisayarın habercisi olacaktı.

1944: Howard Aiken, IBM mühendisleri ile işbirliği içinde  büyük bir otomatik dijital dizi kontrollü bilgisayar inşa etti: Harvard Mark I. Bu bilgisayar dört aritmetik işlemi sonuçlandırabiliyordu, logaritma ve trigonometrik fonksiyonlar için yerleşik programlara sahipti.

1945: Dr. John von Neumann, kayıtlı program kavramı ortaya koyan bir bildiri sundu.

1947: ENIAC (Elektronik Sayısal Birleştirici ve Hesap Makinesi) isimli makine, John W. Mauchly ve Pennsylvania Üniversitesi'nde J. Presper Eckert, Jr. tarafından hazırlanmıştır. Bilgisayarın delikli kart girişi otuz ton ağırlığındaydı ve 9m x 15m lik biralanı işgal etmekteydi. Programlanabilir değildir fakat gelecek bilgisayarlar için önemli başlangıçlara imza attı.


 

1949: Maurice V.  Wilkes ilk program depolanabilir bilgisayarı icat eddi: EDSAC (Electronic Delay Storage Automatic Computer).

1950: Turing, bazı çevreler tarafından ilk programlanabilir dijital bilgisayar olarak kabul edilen ACE'yi inşa etti.

Birinci Nesil (1951-1959)

1951: Mauchly ve Eckert UNIVAC'ı inşa etti, iş veri işleme uygulamaları için özel olarak tasarlanmıştı.Ticari olarak satılan ilk bilgisayar oldu.

1950: Dr. Grace Murray Hopper, UNIVAC için derleyici geliştirdi.

1957: Programlama dili FORTRAN (Formula Translator) John Backus (bir IBM mühendisi) tarafından tasarlandı.

1959: Jack St. Clair Kilby ve Texas Instruments Robert Noyce minik transistörlerden oluşan ilk entegre çipi inşa etti. Çip baskı devre üzerindeki yollardan ve bunlara bağlı transistörlerden oluşmaktaydı.

İkinci Nesil (1959-1965)

1960: Entegre transistörler kullanılmak üzere IBM System/360 serisi tasarladı.

1961: Dr. Hopper COBOL (Common Business Oriented Language) programlama dilini geliştirdi.

1963: Ken Olsen, DEC'in kurucusu, PDP-I isminde ilk mini bilgisayarı inşa etti.

1965: Dr. Thomas Kurtz ve Dr. John Kemeny tarafından geliştirilen BASIC (Beginner's All-Purpose Symbolic Instruction Code) programlama dili tanıtıldı.

Üçüncü Nesil (1965-1971)

1969: İlk defa internet başladı. İnternet iki bilgisayarın birbiri ile iletişim kurması amacıyla oluşturulmuştu.

1970: Dr. Ted Hoff, ünlü Intel 4004 mikroişlemcisini üretti.

1971: Intel bir seferde dört bit işlem yapabilen bir işlemci tanıttı. Ayrıca kendi aritmetik mantık ünitesini kullanabilen PASCAL programlama dili ile beraber sunuldu.

Dördüncü Nesil (1971- ?)

1975: ilk mikrobilgisayar, Mikro Enstrümantasyon ve Telemetri Sistemleri (MITS) tarafından üretilen Altair 8800 oldu. Bilgisayar, "mikrobilgisayar babası" kabul edildi.

1976: Apple Computer, Inc Steven Jobs ve Stephen Wozniak tarafından kuruldu.

1977: Jobs ve Wozniak Apple II Mikrobilgisayar' ı inşa etti.
 
1980-81: Bill Gates, MS-DOS işletim sistemini üretti.

1981: IBM PC, 16-bit mikroişlemci ile tanıtıldı.

1983: Time dergisi, bilgisayarı "Yılın Makinası" seçti.

1984: Apple, kullanımı kolay hale benzersiz bir grafik arayüz dahil Macintosh bilgisayar tanıttı. Aynı yıl IBM, 286-AT yayınladı.

1985: UNICOS, ilk 64-bit işletim sistemi olan Unix'i tanıttı.

1986: Compaq DeskPro 386 bilgisayar, 80036 mikroişlemcisiyle birlikte satışa sunuldu.

1987: IBM OS / 2 işletim sistemi teknolojisini duyurdu.

1988: Zararsız bir soulcan internet ağına girdi. Binlerce bilgisayar bundan etkilendir.

1989: Intel 486 dünyanın ilk 1.000.000 transistörlü mikroişlemcisi oldu.

1993: Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından onaylanan Energy Star programı, bilgisayar üreticilerine teşvik edildi.

1998: Arama motoru devi Google, bir evin garajında kuruldu.

2000: IBM, POWER4 ismindeki ilk çok çekirdekli işlemciyi üretti.

Beşinci Nesil (? – ?)

Beşinci nesil bilgisayarlar halen geliştirilemedi, bu bilgisayarların insan gibi kendi kararlarını verebilen, öğrenebilen, orijinal sentezlerde bulunabilen yapıda olması bekleniyor.

Dikkat ! Copyright ©

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.