Bilgisayar Programlamaya Giriş – 3

Algoritmalar

Programlamaya başlamadan önce plan yapılmaldır. Algoritma ise programlamada planlamanın en iyi yöntemidir. Başla komutu ile başlattığınız programın izleyeceği yollar tam olarak çıkartılıp haritalandırılır. Yollar oklarla yapılacak işlemler ise kutularla gösterilir. Başlayan algoritmanın arkasından bir işlem kutusuna girilir, buradan alınan cevap ile işlemin gidiş yolu belirlenir, gerekli durumlarda işlemin arkasından oluşan çıktılar tekrar baştaki işlemlere gönderilerek sonuç alınabilir.

Örnek olarak basit iki algoritma oluşturalım. 

Soru 1: İki sayının toplamı nedir ?

 1. Başla
 2. İlk sayı, x
 3. İkinci sayı, y
 4. Sayıları topla T=x+y
 5. T değerini yaz
 6. Dur

Soru 2: 50 ile 100 arasında ki 3 ile bölünebilen sayıların toplamı nedir ?

 1. Başla
 2. Toplam = T  = 0, seçilen sayılar = i = 1 olsun
 3. 50 den büyük, 100 den küçük sayıların 3 e göre modları 0 olanlarını seç
 4. Bulunan her i değeri için i nin değeri ile topla
 5. i değerini T ile topla
 6. T değerini yaz
 7. Dur

Buradaki örnek algoritma oldukça kabataslak bir haldedir. Aşırı ayrıntılı bir algoritma yaparsanız programınızın çalışma şeklini genel itibariyle daha iyi görür, geliştirme yapmak istediğiniz zaman sadece bu algoritmadan yararlanarak planlarınızda değişiklik yapabilirsiniz. Algoritma üretme yazılımı olarak Microsoft Visio 2003 önerebiliriz. Programınızı yazmadan önce mutlaka algoritmasını yapmanızı tavsiye ederiz.

©

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.