Bilgisayar Programlamaya Giriş – 2

Problemin Tanımlanması ve Programın Geliştirilmesi 

     Bilgisayar programlamaya başlamadan önce kendinize bir problem belirlemeli ve bu problemi aşamalandırarak sınırlandırmalısınız. Bunun için  BT- Renk Kod Görüntüleyici hakkında verilen basit örneği inceleyerek işe başlayabilirsiniz.

Problemi Belirleme: Beğendiğiniz bir renk tonunun tam olarak kodlarını öğrenme.

Çözüm aşamasına geçtiğinizde problemi en kısa yoldan bitirecek ilk adıma başvurmalısınız. Yani sadece tonları elle belirleyen bir program yazmalısınız. Böylece probleminizi çözmüş olursunuz. Fakat program yazmada problemi tanımlamak sadece başlangıçtır, önemli olan programı geliştirmektir. Bu durum sürümler olarak ilerlediği için herkes tarafından görülmektedir.

BT- Renk Kod Görüntüleyici'yi ilk hazırladığımızda program sadece yaklaşık rengi bulmanızı sağlayan bir haldeydi. Bunu yayınlamadık fakat geliştirme için merdiveni oluşturan ilk basamak oldu. Bir sonraki sürümde fare imlecinin üstünde durduğu pixelin program tarafından seçilmesini ve analiz edilmesini sağlayan bir komut kullandık. Bu komut ya Visual Basic 6 da modüller aracılığı ile yazılacaktı ve program hantal olacaktı ya da Visual Studio 2010 da olduğu gibi hazır kodlarla yapılacaktı ve halihazırda Visual Studio 2010 bu özelliğe sahip olduğu için geliştirilmeye Visual Basic 6 da başlanan programı Visual Studio 2010'a taşıdık. 

Örneğin BT- Renk Kod Görüntüleyici 0.4 sürümü son sürüm olan programınız 0.b1(beta) sürümündeyken sadece seçilen bölgenin rengini alıyor ve el ile renk yaklaştırılıyorken 0.1 sürümünde ise RGB ve HEX kodu görüntüleyebiliyordu. Son sürüm ile RGB ve HEX kodlarının yanında HSB, YUV, VB'10, Renk Ağırlığı gibi farklı özellikleri gösterebilmekte ve hatalarının giderilmiş olması nedeniyle daha kararlı çalışabilmektedir. (Aşağıda programımızın son hali.)

 

Programın İşlevselliği

Programın işlevselliği iki türe ayrılır. Birincisi performans işlevselliği, ikincisi ise ihtiyaca uygunluktur.

Performans İşlevselliği: Aynı işi yapan iki program düşünün, komut düğmesine basıldığı zaman aynı işi yapıyor fakat birisi uzun diğeri kısa yoldan yapıyor. Önemli olan programın yapması gerekenleri uzatmadan kısa yoldan yapmaktır. Bunun için ise seçtiğiniz programlama diline çok iyi hakim olmak gerekmektedir.

İhtiyaca Uygunluk: Programın amacı temel alınan problemi çözmektir. Eğer problem çözülmüyorsa program ihtiyaca hizmet etmiyor demektir. Bu nedenle problemi çözmeye dönük program yazarak bu işlevselliği programımıza kazandırabiliriz.

Örnek olarak kullanılan programa ulaşmak için buraya tıklayın.

Copyright © 

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.