Bilgisayar Programlamaya Giriş – 1

     Bilgisayar Nedir?

     Bilgisayar aldığı komutlar uyarınca veri işleyerek problem çözen otomatik elektronik aygıtların ortak adıdır. Bu tür aygıtlar, çalışma ilkeleri, donanım tasarımları ve uygulama alanları bakımından örneksel, sayısal ve karma bilgisayarlar olarak üç gruba ayrılırlar. Bilgisayarların en büyük özelliği elektronik olmasıdır. Daha sonra elektronik alanındaki ilerlemelerin paralelinde hızla gelişerek yaygın bir hale gelmiştir. Bunun dışında bilgisayarların fiziksel olarak büyük/küçük boyutları da vardır. İlk geliştirilen bilgisayarlar tonlarca ağırlığında idi. Elektronik alanındaki gelişmelerin sonucu olarak lambaların yerini transistörler, daha sonra da onların yerini entegre devreleri almış ve bilgisayarlar donanım olarak küçülmüştür. Büyük bilgisayarlar sistemlerin ardından büyük firmalar, kamu kuruluşları, kuruluşlar için mini bilgisayarlar geliştirilmiş ve uzun yıllar ofis hayatında yer almıştır. Daha sonra daha küçük boyutlardaki ve tek bir kişinin kullanabileceği mikro bilgisayarlar geliştirilmeye başlanmıştır. 

     Bilgisayar ile İletişim Kurmak 

     Bilgisayar ile iletişim kurmak için bilgisayarın donanımlarından faydalanılmaktadır. Bu donanımlar girdi ve çıktı olarak adlandırılmaktadır. Girdi birimleri içinde öncelikle klavye ve fare gelmektedir. bunların dışında bilgisayar bağlanan çeşitli sensörler, oyun kolları, ayar buton ve potansları, kameralar, tarayıcılar, dokunmatik ekranlar, mikrofonlar, barkod okuyucular ve daha birçok donanım bilgisayarın girdi birimidir. çıktı birimleri ise bilgisayarınızın komutunuz sonrasında yaptığı işlemlerin sonuçlarını görmenizi sağlayan donanım elemanlarıdır. Monitörler, yazıcılar, hoparlörler, cnc kesiciler, ve göstergeler ise çıktı birimlerine örnektir.

     Bilgisayar Nasıl İşlem Yapar 

     Bilgisayarlar yukarda belirtildiği gibi girdi ve çıktı birimleri sayesinde işlem yapmaktadır. Bu işlemler sırasında bilgisayarda ne olduğunu aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. 

Bu tabloda girdi, işlem, bellek, sabit disk, çıktı ve döngüler görülmektedir. Burada yapılan işlemler şu şekildedir: Öncelikle bilgisayarın girdi bölümlerini kullanarak işlem başlatılır ve işlem; bellek aracılığı ile sabit diskte bulunan gerekli bilgileri işlemek üzere çağırır. İşlem yapıldıktan sonra tekrar bellek aracılığı ile gerekli durumlarda sabit disk üzerinde değişiklikler yapılarak bilgiler korunur basamağı her zaman çıktı birimlerine dönüş yapmaz. Bu durumlarda döngüler devreye girmektedir. 

1.Tip Döngü : Bu döngü çıkış birimine gönderilen bilgilerin tekrar işleme konulması ile olmaktadır. Bu duruma örnek olarak bir fabrika otomasyonu verilebilir. Mesela bir fabrikanın üretim bölümünde kalite kontrolü yapan bir düzenek girdi biriminde bir ayar için devreye girebilir. Bu döngü çıktıdan alınan bilgilere göre yapılmaktadır.

2.Tip Döngü: Bu döngü ise çıktı biriminin elde ettiği verilerin sürekli olarak denetlenmesi gerektiği durumlarda yapılacaktır. Mesela bir cihaz sürekli olarak her iş yaptığında artan oranlı olarak işlemde değişiklik yaması gerekiyor ise bu döngü kullanılır. 

     Bilgisayarın Veri Depolaması :

     Bilgisayarlar veri depolarken öncelikle RAM denilen ve sadece bilgisayar açık olduğu zamanlarda veri depolayan bellekleri kullanır. Sabit diskler hızlı veri okumak için ideal değildirler. Bu bilgilerin potansiyel olarak lazım olabilecekleri bellek üzerine kaydedilir ve sizin gereken işlemlerinizin daha pratik yapılması sağlanır. örneğin klavyede yazı yazarken, yazdıklarınızı kaydetmediğiniz sürece yazıların kaybolmuyor olması bellek tarafından sürekli kayıt ediliyor olmasından kaynaklanır. 

Bilgisyarlar veri depolarken bit olarak ifade edilen kümeciklerdir. Bilgisayarlar 10’luk tabana göre değil 2’lik tabana göre çalışır bu nedenle en küçük birimler 1 ve 0 rakamları ile ifade edilmektedir. Bit birimlerinin bir araya gelerek oluşturdukları anlamlı veriye byte denir. Byte 8 bitten oluşmaktadır.

1024 byte = 1 kilobyte

1024 kilobyte= 1 megabyte

1024 megabyte = 1 gigabyte

1024 gigabyte = 1 terabyte

Şeklinde dönüştürülebilmektedir. 

Örneğin bugün internet şirketlerinin bit kavramı kullanarak internet satışı yapması bazı insanların kafalarını karıştırmaktadır. Örneğin; 8MBit Saniye internet indirme hızına sahip birisi en fazla 1Megabyte Saniye hızla indirme yapabilecektir. Bu durumda 1Mbit Saniye hızına sahip birisi ise en fazla 128Kilobyte Saniye hızla indirme yapabilecektir. 

     Sabit diskler (HDD) verileri bir metal plaka üzerine depolamaktadır. Bellek ile kıyaslandığı zaman erişim hızı düşük fakat kapasitesi yüksektir. SATA ve PATA çeşitleri bulunmaktadır ve manyetizma mantığı ile 0 ve 1 rakamlarını temsil eden işaretlemeler yerleştirerek plaka üzerine verileri depolamaktadır.

     İşletim Sistemleri: 

     Bilgisayarlar olduğu gibi kullanılamazlar. Donanımların çalışmasını düzenleyerek işlem yapabilir hale getirilmesi gerekmektedir. Bu özellik ise işletim sistemleri denilen yazılımlar sayesinde yapılır. İşletim sistemleri bilgisayarı araç olarak kullanmayı sağlamaktadır. İnsanların bilgisayardan faydalanmalarını sağlayan arayüzler anlamına gelmektedirler. İşletim sistemlerine en iyi örnek Windows’tur, üzerine ek uygulamalar yüklemenize olanak sağlayarak bilgisayarın sınırlarının olmadığını görmemizi sağlamaktadır.

Kaynakça:

1. http://www.istanbul.edu.tr ("Bilgisayar Nedir?" tanımı için bazı cümleler
alınmıştır.)

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.