Bilgisayar Oyunu Oynamanın Yaşı Var mıdır?

Bilgisayar oyunları ilk çıktıklarında grafik, ses, hikaye, oynanış açısından oldukça zayıf durumdaydı. Günümüzde oyun sektörü çok hızlı gelişerek en büyük sektörler arasında yerini aldı ve hızla gelişimini sürdürüyor. Gerçekten dünyada bu kadar çok çocuk olabilir mi?

Çevrenizdeki insanlara oyun oynadığınızı söylediğiniz zaman genel olarak “çocuk musun?” tarzı tepkiler alıyor olabilirsiniz. Bu net biçimde size bunu söyleyen kişinin birçok konuda kibar bir dille bilgisiz olduğunun göstergesidir. Bu soru cümlesini kuran kişinin bilmediği şey; artık oyunların birer sanat eseri olduğudur.

Oyunlar çağımızda; grafik, fizik, oynanış, hikaye, karakter, yaratıcılık, hayal gücü vs. aklınıza ne gelirse, her alanda kendisini kanıtlamış durumda. Öyle ki hikayenin sonunu oyundaki seçimlerinizi kullanarak siz belirleyebiliyorsunuz ve karakterinizin davranışlarını bizzat kontrol altında tutuyorsunuz.

Son zamanlarda gerçek hayattan sinema karakterlerinin grafik çizimleri oyunlara ekleniyor. Örnek vermek gerekirse, aşağıdaki resimde de görebileceğiniz üzere Cyberpunk 2077 isimli oyunda Keanu Reeves’i görebileceksiniz.

Günümüz bilgisayar oyunu oynamanın çevrenizde oluşan insan kitlesinin de kalitesini pozitif anlamda etkilediğini belirtebiliriz. Genel olarak bilgisayar oyunlarıyla fazla içli dışlı olan insanların zeka seviyeleri ve kültürel seviyeleri bunu yapmayanlara göre son derece yüksek. Zira bilgisayar oyunları sayesinde ömrünüzde görme ihtimalinizin olamayabileceği bir nükleer santral içinde görev alabilir ve tamamen gerçek bilimden alınan işlemleri yapar ve bunu uygulayarak öğrendiğiniz için nükleer santraller konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Evet bu bilgi tam anlamıyla doyurucu değilse de mutlaka gerçek bir az bilinen bilgiye erişiminizi sağlayabilir. Bu tabii ki küçük bir örnekti. Tarihi, araç kullanmayı, avcılığı, iş makinesi kullanmayı, ülke yönetmeyi, şehir yönetmeyi, ameliyat yapmayı, uzayda hayatta kalmayı, çiftçilik yapmayı vb. her şeyi bilgisayar oyunları sayesinde tamamen gerçekçi bir simülasyon içinde deneyimlemeniz mümkündür.

Yaşlandığımız için mi bilgisayar oyunlarını bırakmalıyız?

Bunu doğanın kanunu olarak gören insanlar azımsanamayacak kadar çok. Hatta kendileri “çilolatalı süt mü? çocuklar içer onu” gibi komik cümleler kurabilir. Kültürel birikiminin, ona yaşına göre hangi davranışı yapması gerektiği konusunda işaret verdiğini düşünebilir. Ancak bu sorunun en doğru cevabını size Bernard Shaw vermiştir:

Yaşlandığımız için oyun oynamayı bırakmayız, oyun oynamayı bıraktığımız için yaşlanırız.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.