Bazı İnsanlar Neden Oruç Tutamaz?

Aslında bu yazıyı yazma sebebimiz ve bu basit soruyu açıklamamız oldukça etik dışı bir nedenle. Çünkü bazı insanlar oruç tutmayanlara kötü muamele gösterebiliyor. Bu yazıyı yazma sebebimiz oruç tutmayan insanlar hakkında neden oruç tutmadıkları ve herkesin içinde yiyeceklerini yemelerinde neden bir sakınca olmadığı mahiyetindedir.

Oruç tutmamanın önemli nedenlerinden birisi çeşitli hastalıklardır. Sindirim sistemi hastaları, kalp hastaları, psikoloji hastaları, şeker hastaları, kanser hastaları, böbrek hastaları… saymakla bitmeyecek birçok hastalık yüzünden insanlar oruç tutmayabilir. Örnek olarak bir hipoglisemi hastası günde 6 öğün beslenmelidir. Eğer bu kişi bilimsel olarak ortalama 1 saat aç kalırsa kan şekerinin ani düşüşü nedeniyle bilincini kaybedebilir ve çeşitli uzuvlarını yitirebilir. Fakat bu hasta dışarda yemek yediği taktirde nedense dövülmekte ya da başka tür muameleler ile karşılaşmaktadır. “Evinde yesin, evinden çıkmasın!” şeklinde emir vermek ise diğer insanların sınırları dışındadır ve hiçbir insan tanımadığı kimselere bir sebep iletmek zorunda değildir ve kimse oruç tutma konusunda sebep sorma görevini kendisinde göremez.

Biraz empati yapın (empati, kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyması demektir):

Oruç 1 ay tutuluyor ve 11 ay boyunca sokaklarda yemek yemek bir sorun teşkil etmiyor. Müslümanlar bu 1 ay boyunca kendi nefislerini terbiye ederken aynı zamanda fakir insanların neler hissettiğini anlama şansına sahip oluyor. Fakir insanların diğer 11 ay boyunca her yerde yiyeceklerle dolaşan insanların karşısında neler hissettiği görebiliyor. Üstelik fakir insanlar, birçoğu gibi akşama olağanüstü bir sofra ile sonlandırmayacaktır açlığını! Yine bayat ve kokuşmuş yiyecekler yenir ardından oruca devam edilir. Fakir insanlar 11 ay boyunca etrafında yiyecekler ile dolaşan onlarca insana tahmmül ediyorken oruç tutup ibadet yapan insanların tek tük yemek yiyen insanlara sataşması, tahammül gösterememesi üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir problem.

Sırf “Sokakta şekerim düşer ve ben ağzıma şeker atmak zorunda kalırsam dayak yerim.”, “Aniden kalbim tekler ilacımı atarsam dayak yerim.”, ve bunun gibi birçok sebepten doğan endişesiyle dışarıya çıkmayan hatta ibadetine gidemeyen binlerce insan var.

İkinci sebep ise insanların Müslüman olmama ihtimali. Teknoloji ile beraber dünya küçüldü ve daha fazla turist hareketi oluştu, bunun yanında ülkemizde yaşayan ve Müslüman olmayan birçok insan var. Bu insanları halka açık ortamda yemek yiyor diye aşağılamak İslamiyet’e ne kadar faydalı olabilir bilinmez fakat bu insanların oruç ayında sokakta “dayak yer miyim?” korkusuyla dolaşmasına sebep olmak ayrı bir durum.

Sonuç olarak en önemli iki sebebi vermiş olmamıza ramen bunlar dışında birçok sebebin olabileceğini aklınızdan çıkarmayın ve oruç aylarında oruç tutmayan insan gördüğünüzde saldırmak ya da ters bakmak yerine işinize devam edin ve nefsinize hakim olun.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.