Basit Yel Değirmeni Yapımı

     Çevrenizde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle sınırsız ve temiz enerji kaynağı olan rüzgardan enerji elde etmeniz mümkün. Bundan çok önceki yıllardan beridir kullanılan yel değirmenleri ilk olarak buğday öğütmek için kullanılmaktaydı. İlerleyen zamanda rüzgar değirmenlerinin odun kesebilenleri de yapılmıştı. Elektrik üretimi dışında en son kullanıldığı yöntem ise fabrikasyonda otomasyonu sağlayan dönme enerjisini üretmekti. Günümüzde ise yel değirmenleri, elektrik üretimi için “rüzgar santrali” ismiyle kullanılmaktadır. Elektrik üreten ilk rüzgar türbini James Blyth tarafından İskoçya’nın Marykirk kasabasında yapıldı[1]. Günümüzde ise bu buluş oldukça yaygınlaşmış durumda. Yapacağınız araç resimdeki gibidir, Anadolu’da “Rüzgar Gülü” – “Fırıldak” – “Fır Fır” isimleriyle anılmaktadır.

     Rüzgar santrallerinin en verimli olduğu yerler genellikle deniz kenarlarıdır. Geçiş iklimi özelliğine sahip bölgelerde ise mevsim değişiklikleri sırasında üretimleri en yüksek düzeyine ulaşmaktadır. Fakat bu durum profesyonel amaçlarla kullanılıan rüzgar tirbünleri için geçerlidir. Herkes bulunduğu bölgede ufak rüzgarlardan bile elektrik üretebilir.

    İlk rüzgar değirmeninizi yapmak için kolay yırtılmayan (örneğin asetat) bir malzemeye ihtiyacınız olacaktır. Malzemeyi kare olacak şekilde kesin köşegenlerini çizin. Köşelerden köşegen üzerinden merkeze gidecek şekilde merkeze 1cm kalıncaya kadar kesin. Oluşan sekiz adet ucu bir serbest bırakıp bir merkeze kıvırarak simetrik değirmen şeklini elde edin ve bükülen kenarları merkeze sabitleyin. Kenarları merkeze daha sağlam bağlamak için vida kullanmanız faydalı olacaktır. Değirmenin merkezine bağladığınız vidaya bir kasnak sistemi oluşturun ve kasnak sisteminin bir DC motoru döndürmesini sağlayın. Bu sayede DC motor döndükçe elektrik üretmeye başlayacaktır.

     Tek motorla üreteceğiniz elektrik oldukça küçük olacaktır fakat motorları birbirine seri bağlayıp aralarına elektriğin tek yönden akmasını sağlayacak “diyot” lar yerleştirdiğiniz taktirde büyük miktarlarca elektrik üretmeniz mümkün olabilecektir. Videodan burada anlattığımız yel değirmenini kullanarak üretebileceğiniz enerjinin hesaplanmasını görebilirsiniz.

Kaynaklar:

1. http://www.oxforddnb.com/index/101100957/James-Blyth

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.