Balıklar Terler mi?

     Merak Ettikleriniz: "Selam, şu sıralar sık karşılaştığım bir soruyu sormak istiyorum: "Balıklar Terler mi?". Cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler."

     Yazıyı okumadan önce bu konudaki tahmininizi aşağıdaki anketten oylayınız.

Sizce balıklar terler mi?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

     Öncelikle balıklarda gözlenen "soğuk kanlılık" kavramını bilmeniz gerekir.

     Soğuk Kanlılık Nedir?

     Soğuk kanlı canlılar proteinlerin, yağların ve karbonhidratların oksidasyonu sırasında açığa çıkan enerjinin bir bölümünü yakalar ve ATP üzerinde yüksek enerjili fosfat bağları ile enerjiye dönüştürür. Fakat bu sırada enerjinin %60 – %70 gibi büyük bölümünü kaybeder. Bu ise büyük oranda ısı olarak açığa çıkar. Balıklar bu ısı enerjisinin büyük kısmını dışarıya verir bunun sonucu olarak balıkların vücut sıcaklıkları çevrenin sıcaklığına sürekli yaklaşır. Bu durum soğuk kanlılık kavramını ortaya çıkarır. Aynı zamanda çevrenin sıcaklığı balıkların metabolizma hızlarına etki etmektedir. Soğuk çevrede yavaş, sıcak çevrede hızlı metabolizma gözlenir.

     >Bu durumun sonucu, balıkların vücut ısılarını düzenleyen bir mekanizmanın olmadığıdır.

     İkinci olarak terleme mekanizması ve nedenleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

     Terleme, memeli canlıların birçoğunda görülen, vücut ısısı ayarlama, cilt esnekliğini sağlama…vs. için kullanılan bir mekanizmadır. Cildi hava ile temas eden canlılar terleme mekanizmasını istemsiz olarak(bilinçli olmadan) kullanır ve dışarıya salgılanan sıvılar ortamdan ısı alıp buharlaşarak canlıyı serinletir. Öncelikle terlemenin bu fonsiyonu balıklarda işe yaramayacaktır çünkü zaten sürekli su içinde olduğu için su buharlaşamayacak ve fonksiyon işlevsiz olacaktır.

     >Bu durumun sonucu ise, balıklarda terleme fonksiyonu olsa bile bunun serinleme amacı ile kullanılamayacağıdır.

     Peki balıklarda vücut dışı salgı var mıdır ve varsa ne için kullanılır?

     Terlemenin belirttiğimiz ikinci fonksiyonuna benzer bir durumu balıklar kullanır. Balıkların vücut yüzeylerinde pıhtılaşmış halde mukus adı verilen bir madde bulunur. Mukus balığın aşırı kaygan olmasını, balığın vücut yüzeyini kaplayarak su içinde daha sürtünmesiz bir ortamda hareket etmesini sağlar. Bu sayede balık enerji tasarrufu eder. Mukus doğal olarak bir defa salgılanıp ömür boyu kullanılmaz, bunu sürekli salgılayarak yenilemek zorundadır. Bunu ise derisinin altında bulunan salgı bezleri aracılığı ile yapar.

     Mukusun salgılanma ve kullanılma şekli, terlemenin cilt yüzeyinin esnekliğini sağlayan; insanlardaki terle beraber yağ salgısına benzer bir durumdur. Örneğin yüzünüzün derisi ile elinizin üzerindeki deri birbirine çok benzerdir fakat özellikle kış aylarında yüzünüzden fazlaca yağ salgılanarak yüzünüzün eliniz gibi çatlaması önlenir. Eğer elinizin üzerinden de yüzünüzde olduğu gibi yağ salgılansaydı eliniz kış aylarında çatlamazdı. Balıklarda ise bu duruma benzer nokta şu şekildedir: Balıklar salgıladıkları mukus sayesinde hastalık yapabilecek mikro organizmalardan da korunmuş olur ve balığın yaralanma durumunda iyileşmesi için yaranın dış ortamdan izole olmasını sağlar.

     Sonuç olarak balıklar cilt yüzeylerine mukus adı verilen bir salgıda bulunur fakat bu tam anlamıyla ter değildir. Bunu aşağıdaki tablodan da görebilirsiniz.ı

 

 

 

 

Balık Mukusu Salgısı Ter Salgısı
+ Cilt yüzeyini dış etkilere karşı korur. + Cildin kuruyup çatlamasını önleyerek dış ortamdan korur.
+ Derinin altından salgı bezleri aracılığı ile salgılanır. + Derinin altından salgı bezleri aracılığı ile salgılanır.
– Sürekli salgılanır. – Gerektiği zaman salgılanır.
– Vücudun ısısından doğrudan etkilenmez. – Vücudun ısısından etkilenir.
– Vücut ısısına etkisi yoktur. – Vücudun soğutulmasını sağlar.
– Pıhtılaşmış haldedir. – Akışkandır.
– Zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmaz. Sadece gerekli olan mukus salgısı yapılır. – Bir çeşit boşaltım sistemi sayılabilir, fazla tuz, üre, ürik asit, vs vücuttan atılır.

 

 

 

 

     Sonuç: Balıklar terlemez.

     Şu soru aklınıza geldi mi:

     İnsan suyun içinde terler mi?

     Evet, insan suyun içinde terler. Terleme fonksiyonumuz o kadarda akıllı bir sisteme sahip değildir. Hava ortamında serinlememiz için işe yarıyor olabilir fakat su altında doğal olarak işe yaramayacaktır.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.