ASIMO Kasım 2011

     Honda firmasının teknoloji ürünü insansı robot ASIMO Kasım 2011 tarihi ile geldiği nokta ve yeni yetenekleri bir gösteride gözler önüne serildi. En çok öne çıkan gelişimi robotun artık daha hızlı olması. Son merdiven kazasının adından denge sağlama konusunda büyük gelişme var, bu özelliği daha iyi gösterebilmek için robot tek ayağı üzerinde zıplayabiliyor ve yeterince hızlı koşabiliyor. Asıl amacı insanlara yardımcı olan bir hizmet robotu olan ASIMO özellikle servis ağırlıklı davranışlarla yüklenmiş durumda. Sesli komutla yönlendirilebilen ASIMO ile basit dialoglara girmek mümkün.

     Robotun daha geliştirme aşamasında olduğunu bildiren Honda sürekli daha hızlı olması ve yeni yetenekler kazanması ayrıca öğrenen bir robot yapmayı planladıklarını bildirdi. Özellikle insana benzetmek için makinaların birçok avantajından feragat edilen ASIMO' nun insanın yapabildiklerini sınır kabul ederek en iyi robot olması hedeflenmektedir.

     Aşağıdaki videodan robotu izleyebilirsiniz.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.