Arbaletler ve Basit Arbalet Yapımı

     Arbaletler özellikle Orta Çağ'da kullanılmış mekanik bir sistemin ok fırlatmasını sağlayan silahlardı. Arbaletlerin el tipi (pistol) ya da tüfek tipi (crossbow) olan çeşitleri bulunmaktaydı. Arbaletlerin yaylardan avantajlı ve dezavantajlı olduğu noktalar bulunmaktaydı bunları aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Özellik Yay Arbalet
Maksimum Güç +
Atış Sessizliği +
Vur-Kaç +
Dakikada Atış Sayısı +
At Üstünde İsabet Oranı +
Taşınabilirlik (Hafiflik) +
Atış Menzili (Uzaklık) +
Suikaste Uygunluk +
Savaş Alanı +
Kale Saldırısı +
Arazi Saldırısı +
Kale Savunma +
Arazi Savunma +
Ağır Zırh +
Hafif Zırh + +
Verilen Zarar +
Yaya(Kara Askeri) İsabet Oranı +

 

     Tablodan da görüldğü gibi genel olarak yay, arbalete göre daha fazla pozitif özelliklere sahip olabiliyor. Arbaletler genel olarak Türkler tarafından tercih edilmemiştir, özellikle Türklerin kendilerine özel yaylarına sahip olmaları (boynuzdan yapılan yaylar – Avrupa'da bilinen adıyla "Turk Horn Bow") farklı silahlar yönelmede gereksinim duymamalarına yol açmıştı, zira Türklerin yayları zamanın en güçlü silahlarıydı ve normal yaylarla aynı kategoride değerlendirilmesi büyük bir hata olurdu.

     Aşağıdaki videodan ise kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerden basit bir arbaleti nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. (Dikkat! Arbaletler basit dahi olsalar insanlara zarar verebilecek araçlardır. Eğer deneyi uygulayacaksanız dikkatli davranınız. Bu deney sırasında oluşabilecek kazalardan deneyi uygulayan kişi sorumludur.)

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.