Anket: Tek Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri Farklı mıdır – Aynı mıdır?

Konu hakkında bilgi almadan önce anketimize katılarak bu yazıyı okumadan önceki bilginizi bizimle paylaşınız.

Tek yumurta ikizlerinin parmak izleri farklı mıdır - aynı mıdır?

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Tek yumurta ikizi olan insanlarla karşıldığında kısa bir şaşkınlık yaşanır. Hatta biraz abartıp şok geçirenler bile olmuştur. Bunun nedeni ikizlerin birbirinin kopyası olması ve zaten birbirinin kopyası olmalarına ramen bir de aynı kıyafetlerle giyinmeleridir. Neden yapıyorsunuz ki bunu? :)

Birbirine bu kadar detaylı olarak benzeyen ikizlerin parmak izleri birbirine benzer mi?
[spoiler title=”Cevap için Göster butonuna basın”]

     Cevap: Genotip olarak aynı fakat fenotip olarak farklı.

[/spoiler]
Tek yumurta ikizleri döllenmiş yumurta olan zigotun geçirdiği ilk mitoz bölünmenin ardından oluşan iki hücrenin tıpkı tek zigot gibi birbirinden bağımsız olarak gelişmesi sonucu olur.

İkizlerin birbirine tıpatıp benzeme sebebi ise zigotun oluşumundan sonra mitoz bölünmenin devreye girmesidir. Mitoz bölünme sırasına crossing-over görülmemesinden dolayı oluşan bebekler DNA olarak bire bir aynıdır. Yani Copy + Paste olayının ta kendisidir.

Bu nedenle tek yumurta ikizleri; bırakın parmak izini, doğduklarında saç teli sayısı, iris yapısı ve diğer bütün özellikleri ile birbirinin kopyasıdır. Fakat tek yumurta ikizlerinin parmak izleri anne karnında fetüsün duruş pozisyonunun bile etkisiyle farklılaşmaya başlar, doğumdan sonra bu farklılaşma gittikçe artar.  Bu nedenle yaşlanan tek yumurta ikizlerinin parmak izleri farklılaşır. Fakat genotip olarak halen birbirinin aynısıdır. Kısacası tek yumurta ikizlerinin parmak izleri genotip olarak aynı fakat fenotip olarak farklıdır.

biyo

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.