Anket: Elektrikleriniz çok sık kesilir mi?

Elektrikleriniz çok sık kesilir mi?

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

     'Yıl olmuş 2014 hala elektrikler kesiliyor' şeklinde yakınan insanlar da vardır. Bunu önemli bir sorun olarak görmeyen insanlar da vardır. Fakat insanların birçoğu elektrik kesintileri konusunda tutarsız davranışlar gösterebilmektedir.

     Evlerimizde kullandığımız elektrik, depolanmadan üretildiği şekliyle evlerimize dağıtılır. Sadece devasal regülatörlerden geçirilerek evlerdeki cihazlara uygun gerilimde ulaştırılması sağlanır. Mesela bir şehrin elektriklerini kestiğinizde kullanımın düşüşüne bağlı olarak hidroelektrik santallerimizin baraj kapakları biraz daha kapanarak ülkemizdeki suyun daha fazla dışarıya akmasını engellemiş olur. Tabi bir elektrik kesintisi sırasında kaybedilen ekonomik değer tutacağımız suyun ekonomik değerinden çok daha üstte kalacağından bunu yapmak pek mantıklı olmaz.

     Elektrik kesintisi birçok Avrupa devletinde haftalar öncesinden bildirilir. Uyarı şu şekildedir: "xx.yy.zzzz tarihinde 12:00 ile 12:15 saatleri arasında bakım gerekçesiyle elektrik kesintisi yapılacaktır bilginize." … ve söylendiği gibi tam belirtilen tarih ve saaterde kesinti yapılır. Eğer kaza ile elektrikler kesilirse elektrik şirketi tazminatını derhal öder ve o ayın faturasında önemli bir indirim yapar. Ülkemizde de insana verilen değerin ve gösterilen saygının bir an önce artması dileği ile…

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.