Aynanın Rengi Nedir?

     Daha önce aynanın ne renk olduğunu merak ettiniz mi? Merakınızı gidermeden önce aşağıdaki anketimize katılarak fikrinizi sunabilirsiniz. Eğer cevabınız anketimizde yoksa cevabınızı yorum olarak gönderebilirsiniz. Anketin aşağısından açıklamayı görebilirsiniz.

Aynanın Rengi Nedir?

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

     Aynanın Rengi

     Aynanın rengini öğrenmek için öncelikle nasıl üretildiğini bilmeniz gerekmektedir. Günümüzde aynalar genellikle camın bir yüzüne çok ince gümüş tabakası sürülerek elde edilmektedir. Bazı aynalarda ise gümüşün korunması için üstüne ince olacak şekilde bir tip şeffaf ya da mat kırmızı / vişne çürüğü vernik sürülmektedir. 

     Gümüşün tek başına ne renk olduğunu bilirsiniz. Gümüş eğer parlaksa "gümüş rengi" olarak bilinen gri renktedir fakat ışığı çok iyi yansıttığı için parlar, eğer oksitlenmişse yaklaşık olarak bu renktedir ve ışığı tam olarak yansıtamaz. Aynaların arkasına baktığımızda da bu mat rengi görebiliriz.

     Aynalar sizin bakışınıza göre iki renktedir. Birinci bakış herkesin bakışı, yani aynadan yansıyana bakmak. Bu durumda ayna, gümüşün yüzeyinden yansıyan ışığın rengine göre renk alacaktır. Hangi renk yansırsa ayna o renk olacaktır. Bu aynanın rengi değildir. Çünkü kara delikler hariç bütün cisimler renk sahibir ve ayna için "renksizdir" demek yanlış olur. İkinci bakış ise yansıyana değil, sıra bakmaktır. Aynanın asıl rengi sırdır. Aynanın rengini görmenin 3 yöntemi vardır:

  1. Aynanın ön tarafından sırrını görmeye çalışın, çok dikkatli bakarsanız parlak gümüş rengini görebilirsiniz. Ayna ışığı %100'e yakın yansıtır, %100 yansıtması söz konusu olamaz. Siz burada %1 lik ya da daha düşük görünür kısımı görmeye çalışmalısınız. (En zor yöntem, insanlar sırra bakmayı denerken yanısyana bakmaktadır)
  2. Eğer gümüşü direk bakınca göremiyorsanız aynanın arkasından küçük bir yeri hafifçe kazıyın ve kazıntının etrafına ön taraftan bakın. 0.2-0.4mm kalınlığında sırrı görme imkanınız bulunmaktadır.
  3. Eğer önceki iki yöntemle göremiyorsanız fazla ışık almayan ve gümüş rengi içermeyen geniş bir ortamda aynadan 15-20 metre uzaklaşın. Bu durumda aynanın bazı yerlerinde gümüş rengi belirmeye başlayacaktır. Ortamda gümüş olmadığına göre renk aynanın kendi rengidir.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.