Ames Odası – İllüzyonda Son Nokta

Orijinal adı “Ames Room” olan Ames Odası, bilinen illüzyonlar içinde en şaşırtıcı olanlarından birisidir. Oda normal ölçülerde değildir fakat belirli bir açıdan bakıldığı zaman normal görünecek biçimde dizayn edilmiştir ve içinde hareket eden insanların boyları kısalıp uzuyormuş gibi görünür. Ames Odası’nın kuşbakışı bir görüntüsünü aşağıdaki çizimden görebilirsiniz.

     Ames Odası Nasıl Çalışır?

Ames Odası yukarıdaki şekilden de görebileceğiniz gibi tam kare değildir fakat gözlem noktasından bakıldığı zaman kareymiş gibi görünmektedir. Şekil incelenirse mavi ve kırmızı cisimler aynı boyuttadır. Mavi cisim gözlemciye göre uzakta olduğu için küçük görünecektir. Fakat gözlemci odayı düz zannettiği için cismi küçükmüş gibi algılayacaktır. Bu nedenle mavi cismi kırmızının paralelinde zannedecek ve görüntüsünü oranlı olarak küçük görecektir. Aşağıdaki videodan da Ames Odası’ nın nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Ames Odası 1934 yılında Adelbert Ames Jr. tarafından icat edildi.

Aşağıdaki videoda ise yürüdükçe boyu uzayan(!) korkunçlu adamı izleyebilirsiniz.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.