Alüminyum-Grafit Batarya

Alüminyum BataryaStanford Üniversitesinda çalışan Profesör Hongjie Dai ve arkadaşları alüminyumdan yapılan hızlı şarj olabilen, uzun ömürlü, yüksek performanslı ve maliyeti oldukça düşük bir pil geliştirdi. Aynı zamanda esneyebilen yapıya sahip bu pil “tam esnek telefonlar” konusunda adım atılmasını sağlayabilecek.

Aynı Zamanda Güvenli

Belirtilenlere göre lityum bataryalarda olduğu gibi patlama tehlikesi yok ve yanıcı değil. Başlangıçta yalnızca 2 volt üretilen pilden temel çıkış olarak 5 volt alınmayı başardıktan sonra ekip yeni ürünü duyurdu.

Buluş Nasıl Yapıldı?

Hongjie Dai, enerji araştırmaları sırasında pillerde kullanılan anot ve katot malzemelerinde değişiklik yaparak test ediyorken alüminyum ile temelde karbondan oluşan grafitin kullanıldığı bir deneyde “yanlışlıkla” keşfedildiğini belirtti. Deney verilerinin oldukça yüksek performans tespit ettiğini belirten Dai, konu üzerinde çalışmaların yoğunlaştığını belirtti.

Dai’ye göre klasik lityum pillerin patlama ve yangın çıkarma tehlikesi var internetten de görebileceğiniz gibi birçok kez yangına ve yaralanmalara sebep olduğunu görmekteyiz. Buna ek olarak lityum pillerin saatler süren şarj işlemine karşın yeni tip alüminyum-grafit piller daha yüksek kapasitesine rağmen şarj 1 dakikadan kısa sürmektedir.

Ayrıca Dai lityum pillerin 1000 defa şarj edilebileceğini bunun sonrasında performansının düştüğünü belirtirken yeni tip alüminyum pillerin 7500 defa şarj edilebileceğini iddia etmiştir.

Aşağıdaki videoda tanıtımı yapan üyelerden doktora öğrencisi Ming Gong ve doktora sonrası akademisyen Yingpeng Wu görülüyor.

Kaynak:

1. https://energy.stanford.edu/news/aluminum-battery-stanford-offers-safe-alternative-conventional-batteries

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.