Almanya’nın Füzyon Reaktörü

Yanlış okumadınız. Fisyon reaktörü değil, füzyon reaktörü. Almanya üzerinde 19 yıldır çalıştığı yeni reaktörünü bitirdi ve geçtiğimiz günlerde olumlu sonuçlanan bir test yaptı.

Bunu şu şekilde de anmak yanlış olmaz: Almanya kendi Güneş’ini yaptı!

Füzyon reaktörleri tıpkı Güneş ve diğer yıldızlar gibi çalışır. Çekirdekten parça kopması yerine çekirdeğin birleştirilmesi mantığına dayanır. Böylece sadece tepkime esnasında radyasyon açığa çıkar ve kullanılır. Geride asla zararlı atık bırakmaz, havayı veya suyu kirletmez. Olağanüstü bir ileri teknolojidir.

Reaktörün Almanya’ya maliyeti 1,000,000,000yani yazıyla bir milyar EURO (yaklaşık 3 milyar TL) olarak kaydedildi. Aslında devletimizin son 10 yılda lükse harcadığı para düşünüldüğünde yaklaşık 10 da biri gibi komik bir sayıya ulaşılıyor. Tabi bu reaktörün getireceklerinin yanında tamamen hiçbir şey olarak kalacağı kesin. Çünkü bu enerji sonsuz, temiz ve tehlikesiz. Doğru kapatılmış bir füzyon reaktörünü cebinizde bile taşıyabilirsiniz ki bunlar uzak değil.

Reaktörün ilk testi için Helyum elementi kullanıldı. Reaksiyonun nasıl olduğunu aşağıdaki görselden görebilirsiniz. Bu tepkime çeşidine Üçlü Alfa Tepkimesi denilir. Bu tepkimeye üç adet alfa parçacığı girdiği için bu ismi almıştır. İlk tepkime sonucunda son derece kararsız bir Berilyum (Be-8) açığa çıkar. Bozunum hızı yaklaşık 10-16 saniye gibi ultra kısa bir süredir.Üçlü Alfa Çevrimi

Almanya yeni reaktöründe Helyum değil Hidrojen kullanmak istiyor. Bunun denklemi de aşağıdaki gibi olacak. Bu denklem Proton – Proton I Çevrimi olarak bilinir. Güneş’te gerçekleşen reaksiyonun büyük bölümü bu şekildeki gibi gerçekleşmektedir.

Proton - Proton I Çevrimi

Açığa çıkan enerji Einstein’ın E = m x c2 formülü ile hesaplanmaktadır. Denklemde enerjiye dönüşen kütle, toplam kütlenin yaklaşık %0.7’sidir. Sonuç olarak 26.731 MeV (megaelektron volt) enerji açığa çıkmaktadır. Bu enerji ise sürekli bir döngü halini aldıktan sonra inanılması güç boyutlara ulaşabilmektedir.

Yapımı devam eden reaktörden görüntüler:

Kaynakça
  1. http://www.phas.ubc.ca/~oser/p400/p400_nu.pdf

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.