Akışkan Manyetik Yapımı (Ferro Fluid)

     Akışkan manyetik, sıvı halde bulunan ve manyetik alana sahip olan maddelerin nasıl davranış göstereceğini araştırmak amacıyla yapılmış içinde toner bulunan sıvı halde heterojen karışımlarıdır. Çevrenizde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler beirleştirilerek yapılır.

     Nasıl Yapılır ?

     Öncelikle şu iki malzemeyi temin etmeniz gerekmektedir: Lazer yazıcılarda kullandığınız toner ve sıvı bitkisel yağ. Toner, manyetik yüzeylere duyarlı bir malzemedir. Yazıcıların çalışması tonerlerin manyetik yüzeyler tarafından çekilebilir olmasından kaynaklanmaktadır. Yapmanız gereken tek şey 50 ml toner ile 30 ml sıvı yağı birbiriyle karıştırmanızdır.

     Oluşan karışım manyetik bir alana sahiptir, diğer manyetik alanlara tepki verebilir, yağ bazlı olması sayesinde ise su içinde parçalanmadan bir arada en az kopma ile durabilmektedir. Aşağıdaki videodan yapılışı ve yapıldıktan sonraki halini izleyebilirsiniz.

Aşğıdaki videodan ise manyetik sıvı üzerinde yapılan testleri izleyebilirsiniz. Videoda, oluşan sıvının içilmemesi gerektiği ve karışımın zehirli olduğu konusunda hatırlatmada bulunuluyor.

Avatar

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.

Akışkan Manyetik Yapımı (Ferro Fluid)” için 6 yorum

 • Avatar
  28 Mart 2015 tarihinde, saat 12:05
  Permalink

  İnterneten toner tozu aldım evdeki zeytin yağı ile karıştırdım ama mıknatısı yaklaştırdığımda sadece sıvıyı çekiyor bir şekil oluşmuyor sizce neyi yanlış yaptım. Plastik bardağın içinde yaptım.

  Yanıtla
  • Avatar
   30 Mart 2015 tarihinde, saat 20:17
   Permalink

   Yağ – Toner dengesini iyi kuracak olursanız aynısı olur. Beher ile ölçüm yaparak 30mL yağ ve 50 mL toner tozu karıştırın.

   Ayrıca fotokopi makinesi gibi cihaz kullanıyorsanız atık toner kutusundan çıkan toneri kullanmayınız, toneriniz tam manyetik olmalı.

   Yanıtla
 • Avatar
  23 Aralık 2013 tarihinde, saat 21:36
  Permalink

  Ayrıca tonerin toz halini bile zor buluyorun istanbulda sıvı olarak alabileceğim bir yer varsa söyleyebilirmisiniz?

  Yanıtla
  • Avatar
   30 Mart 2015 tarihinde, saat 20:20
   Permalink

   Sıvı olarak bulamazsınız çünkü bu şekilde işlevsel olmadığı için satıldığını sanmıyorum. Bir yazıcı bakım servisinden toner satın almanızı tavsiye ederim. Sıvı yağı zaten bulmanız kolay olacaktır. Kolay gelsin.

   Yanıtla
 • Avatar
  30 Ocak 2013 tarihinde, saat 10:09
  Permalink

  5. sınıf Fen dersinde harika bir gösteri deneyi hazırlanabilir bunlarla, ama önce malzemelerin temizlenmesi konusunda birkaç deneme yapmak lazım :) Teşekkürler paylaşım için

  Yanıtla
  • Avatar
   30 Mart 2015 tarihinde, saat 20:21
   Permalink

   Yağ bazlı olduğu için sabun ile cam yüzeylerden kolaylıkla temizlenmektedir fakat kıyafetlerinize bulaşırsa çıkmayabilir.

   Yanıtla

Yorum Yaz