Akışkan Manyetik Yapımı (Ferro Fluid)

     Akışkan manyetik, sıvı halde bulunan ve manyetik alana sahip olan maddelerin nasıl davranış göstereceğini araştırmak amacıyla yapılmış içinde toner bulunan sıvı halde heterojen karışımlarıdır. Çevrenizde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler beirleştirilerek yapılır.

     Nasıl Yapılır ?

     Öncelikle şu iki malzemeyi temin etmeniz gerekmektedir: Lazer yazıcılarda kullandığınız toner ve sıvı bitkisel yağ. Toner, manyetik yüzeylere duyarlı bir malzemedir. Yazıcıların çalışması tonerlerin manyetik yüzeyler tarafından çekilebilir olmasından kaynaklanmaktadır. Yapmanız gereken tek şey 50 ml toner ile 30 ml sıvı yağı birbiriyle karıştırmanızdır.

     Oluşan karışım manyetik bir alana sahiptir, diğer manyetik alanlara tepki verebilir, yağ bazlı olması sayesinde ise su içinde parçalanmadan bir arada en az kopma ile durabilmektedir. Aşağıdaki videodan yapılışı ve yapıldıktan sonraki halini izleyebilirsiniz.

Aşğıdaki videodan ise manyetik sıvı üzerinde yapılan testleri izleyebilirsiniz. Videoda, oluşan sıvının içilmemesi gerektiği ve karışımın zehirli olduğu konusunda hatırlatmada bulunuluyor.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.