Adaptasyon ile Modifikasyonun Farkı Nedir?

Merak Ettikleriniz / Pınar Ağırbaşlı: “Merhaba ben canlılarda gerçekleşen adaptasyon olayı ile modifikasyon olayını karıştırmaktayım. Daha net çizgilerle nasıl ayırabileceğimi öğrenmek istiyorum. Teşekkürler

Adaptasyon ve modifikasyonun birbirine karışmasına neden olan ortak noktalardan başlarsak en başında canının çevre şartlarına uyum sağlaması gelmektedir. Her iki durumda da canlı çevreye uyum sağlar ve her iki durumda da fiziki yapısında değişiklikler olur.

Bu değişimde ayırmada en önemli nokta değişimin kalıcı mı yoksa geçici mi olduğudur. Kavramları tanımlarsak:

Modifikasyon Nedir?

Modifikasyon canlının çevrenin etkisiyle vücudunda meydana gelen geçici değişikliklerdir. Sadece birkaç saniyede olabilir. Canlının DNA kodlarında bir değişime neden olmaz. Modifikasyon sadece çevrenin etkilediği bireyi etkiler, oluşan değişimler doğacak olan yavru bireylere aktarılmaz. Mesela örnek olarak güneşte fazla kalıp bronzlaşmak verilebilir. Kişi güneş nedeniyle daha esmer görünür fakat DNA larında beyaz tenli olması gerektiği yazılı bulunmaktadır. Bu nedenle kişi bronz diye bu özellikleri çocuklarına geçmez. Benzer örneklerden kas geliştirmek, himalaya tavşanlarının soğuk havada koyu renkli kürke sahip olması gibi sadece bireyi etkileyen ve DNA ya yansımayan özellikler verilebilir.

Adaptasyon Nedir?

Adaptasyonun gerçekleşmesi için milyonlarca yıla ihtiyaç vardır. Değişimler DNA üzerinde değişikliğe neden olur ve bu özellikler yavru bireylere aktarılır. Darwin tarafından savunulan doğal seçilim, adaptasyonun temel çıkış noktasıdır. Bir birey çevreye uyum sağlayacak özelliklere sahipse seçilir ve yaşar, çevreye uyum sağlayamayan bireyler ise ölür. Sırf bu sebeple milyonlarca türün yok olduğu sanılmaktadır.

Örneğin çayır çekirgelerinin yeşil renge sahip olması bir adaptasyondur. Çünkü bütün çayır çekirgeleri yeşil reklidir ve bu onların hayatta kalmasını sağlar. Aslında tüm çekirgeler yeşil değildi. Yeşil olmayan çekirgeler otların arasında kolaylıkla göze çarptı ve 2. tüketiciler tarafından yenildi. Bu durumun sonucu olarak göze çarpmayan yeşil çekirgelerin soyları devam etti.

Adaptasyona örnek vermek gerekirse; fillerin uzun hortuma sahip olmaları, kutup ayılarının cilt altına yağ depolayabilmeleri, bukalemunların renk değiştirme yeteneğine sahip olmaları… gibi birçok etmen bu canlıların hayatta kalmalarını sağlayan ve DNA ile yavru bireylere aktarılan özellikler olarak adaptasyondur.

biyo

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.