80 milisaniyede Mona Lisa Tablosu: Mythbusters

Televizyon programlarından tanıdığımız iki bilim insanı Jamie Hyneman ve Adam Savage, nvidia sponsorluğunda GPU (grafik işlem birimi) ve CPU (merkezi işlem birimi) ayrımında görsel oluşturma mantığını ve aralarındaki çalışma farkını anlattı. Tabiki kendi yöntemleriyle…

Mantık temelli temsili CPU ve GPU robotlar hazırlanarak normal mekezi işlemci ile grafik işlemcinin temel çalışma mantıklarına dayanan devasal projeler inşa edildi.

Temsili CPU robotu saniyelerce sürede basit bir gülen yüz çizerken GPU sadece 80 milisaniyede karmaşık ve çok renkli bir Mona Lisa Tablosu çizdi. Bunun için GPU temsilen hazırlanan robot ortalama bir kamyonet büyüklüğünde idi ve işlemi yapması için tek bir düğmesi bulunuyordu.

Tabi CPU’ n tek çekirdek olarak kullanılması dikkatimizden kaçmadı! :)

Videoyu izleyin, “Oyunlar için GPU neden çok önemli?” İşte cevabı:

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.