6 Haziran 2012 Venüs Geçişi

     6 Haziran 2012 tarihinde UT 5:40 ile UT 11:00 saatleri arasında Venüs, Dünya ile Güneş arasından geçiş yapacak. Venüs geçişi, Türkiye'de güneş doğduktan itibaren bir süre sonrasına kadar izlenebilecek. Türkiye'de güneş doğduğunda geçişin yarısına yakın bölümü tamamlanmış olacak. Türkiye için geçiş, en uzun süreyle Doğu Anadolu Bögesi'nde izlenebilecek. Aşağıdaki videodan geçişi gösteren bir animasyonu izleyebilirsiniz.

     Venüs'ün Dünya ile Güneş arasından geçişini aşağıdaki haritadan da görebileceğiniz gibi en iyi izleyebilecek bölgelerbeyaz ile işaretlenmiş olan kısımlardır. Yeşil ile işaretlenmiş bölge yani içinde Türkiye'nin de bulunduğu bölge 6 Haziran sabahı güneş doğarken olayı gözleyecek bölgeyken eflatun ile işaretlenen bölgeler ise 5 Haziran gün batımında izleyebilecek bölgelerdir. Gri işaretli bölgelerde ise olay gece yaşanacaktır.

Bir sonraki geçişi bundan 105 yıl sonra olacak bu gök olayını izlemek için Türkiye topraklarında yaşıyorsanız 6 Haziran sabahı güneşin doğuşuyla beraber gözlemde bulunmanız gerekmektedir. 6 Haziran sabahı güneş TR saati ile en doğuda (45) 04.24'te, en batıda (26) 05.40'da doğacaktır. Ankara'da ise saat 05:16'da doğacaktır. Güneş doğduğunda geçişin bir bölümü tamamlanmış olacaktır.

2012 Venüs Gözlem Haritası

     Olay çıplak gözle gözlenemeyecek ve dünyaya gelen ışık miktarında hissedilebilir bir değişim yaratmayacaktır. Eğer gök olayını gözlemeyi düşünüyorsanız zararlı ışığı ve aşırı parlaklığı filtrelediği kanıtlanmış araçlarla gözlemleyin. Buraya tıklayarak Venüs geçişini güvenle izleyebileceğiniz bir aracı nasıl yapacağınızı öğrenin.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.