4 Milyar Yıl Önce Mars Nasıl Bir Gezegendi?

NASA bilim adamlarına göre Mars bundan dört milyar yıl önce üzerinde büyük su kütleleri olan bir gezegendi. Araştırmalara göre üzerinde büyük okyanuslar, nehirler ve yeraltı suları bulunmaktaydı.

Mars’ın üzerinde çok ince bir atmosfer tabakası bulunur. Bu nedenle Mars’ın atmosfer basıncı, üzerindeki suyu sıvı olarak tutmak için yetersiz kalır. Gezegenin üzerinde bulunan su ve atmosfer bundan dört milyar yıl önce, günümüzde de devam eden “Güneş Rüzgarları” denilen bir olay neticesinde uzay boşluğuna yayıldı. Eğer bu durum olmasaydı Mars üzerinde canlılar yaşayabilecek kadar uygun ortam bulunmaktaydı. Hatta bazı kalıntılara göre mars üzerinde mikroskobik canlı türleri meydana gelmeye başlamıştı.

İzleyeceğiniz animasyon NASA tarafından hazırlandı. Videoda Mars’ın 4 milyar yılda nasıl değişim geçirdiğini izleyebilir ya da  videoyu HD olarak indirmek isterseniz NASA’nın ilgili sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.