3D Yazıcı ile Yapılmış Vites Kutusu

3D yazıcı ile ilgili haberlerin rutinleştiği günümüzde artık yazdırılmayan cisim neredeyse kalmadı. Zira metal parçacıkların yerleştirilmesinden tutun akışkan kısımların düzenlenmesi hatta son bir ay içinde geliştirilen gerçek hücrelerle organ yazan (örneğin böbrek, kalp gibi) 3D yazıcıların da çıkmış olması bu işin sınırının olmadığını bizlere gösterdi.

Bu sefer yazıcıdan çıkan bir vites kutusu. Manual vites şeklinde oluşturulan sistem gerçeğinden neredeyse farksız. Tek sorunu plastik parçalardan oluşması. En önemli özelliklerinden birisi yaklaşık 48 saatte tüm parçaların yazılıp monte edilmiş olması. Bu profesyonel olmayan bir üretim için inanılmaz bir sürat.

Vites kutusu 5 aşamalı yani “5 vites” gerçek bir vites kutusu olan Toyota W56′ dan esinlenilmiş. Eğer bir 3D yazıcınız varsa www.thingiverse.com sitesinden bu vites kutusu ve benzer her türden objeyi bulabilirsiniz.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.