3D Yazıcı ile Sihirli Kollar

     2 yaşındayken Emma'da tehşis edilen Artrogripozis sendromu için gerekli olan dış iskeletlerden Emma'nın vücuduna uygun olanı bulunamayınca günümüzün en son geliştirdiği 3D yazıcı teknolojisi ile Emma'ya uygun bir dış iskelet üretildi.

     Bu proje 3D yazıcı teknolojisinin ilk defa sağlık sektöründe kullanılması, aslında bu teknolojinin ne kadar faydalı olabileceğini ve ne kadar geniş alanlarda kullanılabileceğini gösterdi. Özellikle hastane gibi acil durumların söz konusu olduğu yerlerde bir adet bu yazıcılardan bulundurulması oldukça faydalı olabilir. Gerekli olabilecek araçlar bir bilgisayarın hafızasında tutulabilir ve istenildiği anda bu parça imal edilebilir. Daha önceden de 3D yazıcılar hakkında bir içeriği bu sayfadan yayınlamıştık.

     Emma'da tanılanan sendrom 3000 doğumda 1 görülmektedir ve erken tanı durumunda daha iyi tedavi edilebilmektedir. Genellikle iskelet destekleyici parçalarla hastaların vücutlarında sürekli bir donanım taşıması gerekebilir. Emma'nın vücuduna takılan parçalar dayanıklı ve hafif malzemeden yazdırıldı. Küçük yaşlarda olan ve hızlı büyüyen çocuklar için bu sistemler oldukça faydalı olabilecek. Emma'nın vücuduna takılan parçaları Nemours isimli çocuk sağlığı kurumu sağladı.

     Hastalığın bazı türleri için dış iskeletlerin motor entegre edilmiş türleri de kullanılmaktadır.

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.