2L Kola Şişesinden Evde Hava Tankı Yapımı

2L kola şişesini kullanarak bir hava tankını nasıl üreteceğinizi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Öncelikle sahip olmanız gereken malzemeler bir adet sibop, bir adet hava musluğu (mini gaz dedantörü) ve bir adet 2L kola şişesi.

“Bu malzemeleri nereden bulurum?” diye düşünüyorsanız kolay yoldan temin etmenizde yardımcı olabiliriz. Öncelikle sibop için “bisiklet sibobu” kullanmanızı tavsiye ederiz. Bulunması kolay ve şişirme için sürekli hava tabancasına ihtiyacınız olmaz. Herhangi bir bisiklet pompası ile şişerebilirsiniz. İkincisi gaz musluğu, bunu bulmak da çok kolaydır. Sıradan bir küçük tüp başlığı işinizi görecektir. Kapağa küçük tüp başlığınızı ve şeffaf şişenin en güçlü olduğu taban kısmına sibobu yerleştirirseniz ve arkalarından somun ile iyice sıkıştırırsanız hava tankınız oldukça kullanışlı olacaktır.

T borusu yardımıyla başlık kısmına basınç ölçer bağlamanızı tavsiye ederiz.

Dikkat! Hava tankına büyük miktarda hava sıkıştırılırsa tank patlayarak büyük zarar verebilir. Özellikle parmak kırılmalarına ve göz kaybına karşın ciddi önlemler almanızı tavsiye ederiz. 18 yaşından küçükler için sakıncalıdır.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.