28 Şubat 2016 Ekşi Sözlük İsyanı

Ekşi Sözlük’te 28 Şubat 2016’da başlayıp yazarların bugüne kadar yazdıkları bütün içerikleri silmeleri ile devam eden büyük bir isyan patlak verdi. Yazarların iddialarına göre sözlük yönetimi yazarların görüşlerini yok sayıp istemedikleri yenilikleri zorla dayatıyor ve bunun yanında yazarların yazılarını başka bir sub-domain altında biraz değiştirerek içerik haline getiriyor.

Bu sebeplerle ortaya çıkan isyan sonucunda yazarlar entry silmek için özel tarayıcı eklentisi üretiyor fakat sözlük yönetimi dakikada sadece 2 “entry” silmeye izin veren bir yenilik getiriyor. Bu duruma iyice bozulan yazarlardan isyanı eleştiren yazarlar bile isyana katılmaya başlıyor. İçeriklerini indiren yazarlar diğer sözlük sitelerine giderek içeriklerini birkaç tıkla taşımış oluyor tabi kopya sözlük siteleri ise bu durumdan oldukça memnun.

Bu durumda sözlük yazarlarının bilmediği birşey var: Gelecekte yazarlar isyan nedeni olan sözlüğün derlemelerinde yer almak için sıraya girecek, hatta derlemeye girmeyen eseri yüzünden kavga çıkaracak ve üstüne sözlük yönetimine küfür edip küsecek, hesabını silecek. Bunun beklendiği gibi olmamasının tek nedeni sunuş biçimi: Yani yazarlara seçenek olarak sunmak yerine dayatmak. Bu hatadan dönülmüş olsa bile insanların telifi kendilerine ait olduğu bildirilen eserlerinin silinmesine engel olmak ayrı bir haksızken daha haksız duruma düşme.

Sözlükler konusundaki görüşümüzü zaman zaman ifade ettik fakat para hırsı denilen olgu insnaları kaliteden uzaklaştırabiliyor. Sözlük 1990 lı yılların sonunda ilk çıktığı zamanlarda şahsen üyeydim ve oldukça düzeyli bir ortam vardı. Politik konulara fazla değinilmeden kültür ve bilim alanında paylaşımlar yapılmaktaydı. İlk defa dinlenilen kusursuz müzik eserlerinin sözlükten öğrenilmesi ya da ileri seviye bilimsel makalelerin sözlükten okunması insanı “Türkçe Kaynak” noktasında cennete düşmüş hissi yaşatıyordu. Öyle bir site düşünün ki tamamen kültür ve bilim konuşulsun ayrıca insanların üslupları özgün; tarzları, eğitim seviyeleri, karakterleri sağlam olsun. Sözlük üye alımını durdurmadan önce sözlükten kendi isteğimle ayrılmıştım çünkü siyasi konulara fazla girildi ve herkes taptığı insanın ismini vererek savunduğu siyasi kişi adına karşılıklı hakaretleşmelere başladı. Yani kalitenin ilk bozulma sinyalleri verildi.

Aslında sözlüklerde kalitenin bozulması olağan bir durum. Bulunduğunuz coğrafyanın insanının kalitesi doğrudan korunmasız web sitelerine yansıyacaktır, tıpkı bir bakteri gibi.

Ekşi Sözlük internette bir idol olma fırsatını “umumi” hale gelmesi ile kaçırdı. Çok fazla siyaset konuşan, bir futbol topu için sayfalarca kahvehane ağzıyla entry giren, ağzı bozuk ya da karşı cinsini aşağılamayı alışkanlık haline getiren veya gereksiz trolleri içeren güruh sitede kol geziyor. Ne zaman ekşi sözlüğü açsanız nefret suçu işleyen fakat yaptıkları konusunda ya da konuştuğu konuda bilgisi bulunmayan (cahil) kitle ile karşılaşıyorsunuz. En basitinden bir deneme yapabilirsiniz; akşam 22:00 gibi sözlükte kadın olun ya da erkek olun, kadın olduğunuzu düşündürecek bir entry’i girin: Küfürden tutun, evlilik teklifine kadar her türlü mesajın dakikada 5-10 civarında mesaj kutunuza düştüğünü görürsünüz. Sözlüklerde takılan yazarlarının ise %90 oranında erkek olduğu düşünülmektedir, eğitim seviyesi ve tavırlar da eklenirse ortam bir çeşit Şanzelize Cafe.

İstenirse engellenemez mi? Bir web sitesi yöneticisi olarak tabiki evet diyorum.

Bir insan, eliyle yarattığı güzide bir eseri kusursuz bir biçimde arkasında bırakmak yerine neden bu eserinin birkaç serseri tarafından heba edilmesine göz yumar anlamış değilim.

BT

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.