25 Dolarlık Bilgisayar: Raspberry Pi

     25 dolardan satılan Raspberry Pi isimli basit elektronik devre kartı görünümlü bu bilgisayar, Linux işletim sistemi ile çalışıyor. Küçük boyutlu olmasına ramen  normal bir masaüstü bilgisayarının yapabileceği birçok görevi tek başına yapabiliyor.

     Aşağıdaki diyagramdan da görebileceğiniz gibi (tıklayarak büyütünüz) kart; USB girişleri, ethernet bağlantı noktası, SD kart yuvası RCA Video, HDMI ve ses çıkışı bulunduruyor.

     Raspberry Pi Teknik Özellikleri

     Raspberry Pi, üzerinde 700 MHz hızında Vdeocore4 GPU sahibi olan bir Broadcomm işlemcisi barındırıyor. 256 MB RAM ı bulunan Raspberry Pi OpenGL ve OpenVG desteği sayesinde 1080p Full HD video çözünürlüğünü destekliyor. Raspberry Pi aynı zamanda 10/100 ethernet yuvasına ve 2.0 USB'ye sahip.

     Raspberry Pi aslında tek başına bir bilgisayar değil. Temel olarak sadce bir masaüstü bilgisayarın kasa kısmını taşıyor. Görüntüyü alacağınız monitörü ya da televizyonu bunun yanında fare ve klavyeyi kendiniz ayrıca almak zorundasınız. Raspberry Pi ürününün ana sayfasına ulaşmak için buraya yıklayın.

     Aşağıdaki videodan ise  Raspberry Pi'nin kutusundan çıkarılıp çalıştırılmasına kadar süreci izleyebilirsiniz.

aunl

2002 yılında ilk webmaster deneyimini edinmiş olan aunl, çeşitli web sitelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemler, robotlar, mikro işlemci ve arduino programlama, bilgisayar programlama ve web site yönetimi olan aunl, sitemizin kurulduğu günden bugüne bizimle.