2011 Yılının En Göze Çarpan On Buluşu

     2011 yılı buluşlar açısından oldukça verimli bir yıl oldu. Bunlardan : The Straddling Bus, Göz Kamaşmasını Önleyici Dinamik Güneş Gözlüğü,  Tıbbi Ayna, Fırça Yazıcı, Zırhlı Kol – Eldiven,  Formaldehit Test Sistemi, Google Prius, The Terrafugia Transition, 3D Gözlük Gerektirmeyen 3D Televizyon ve Martin Jet Pack hakkındaki incelemeleri bu listede bulabilirsiniz.

1) "The Straddling Bus"

     Çin tarafından bulunan bu teknolojide otoyollar üzerinde trafik akışını rahatlatma amacı ile resimde gördüğünüz otobüs, araçların üzerlerinden geçecek şekilde üretilmiş ve başlangıç noktasından ulaşacağı noktaya kadar 1200 yolcu taşıyacak şekilde tasarlanmıştır.

2) Göz Kamaşmasını Önleyici Dinamik Güneş Gözlüğü

     Resimde gördüğünüz gözlük, sahip olduğu ışık sensörleri sayesinde aslında LCD ekran olan gözlük camlarının güneşin geldiği yöndeki kontrastını ayarlayarak göze gelen ışığın yoğunluğunu ayarlayabiliyor. Işık ayarlamasını ışık sensöründen aldığı bilgiye göre gözlük camlarının üzerinde kontrast yoğunlaştırıcı görüntü oluşturarak yapıyor. Özellikle trafikte güneşin etkisi önlemek için oldukça faydalı bir araç.

3) Tıbbi Ayna

     Ming Zher Poh isminde elektrik ve medikal mühendisliği yüksek lisans öğrencisinin, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde geliştirmiş olduğu bu teknoloji ile düzenli olarak sağlık kontrolü gerektiren kardiyovasküler sorunu olan insanların hayatı kolaylaşıyor. Hastanın yapması gereken tek şey aynanın önünde durmak. Hasta aynanın karşısında on saniye gibi kısa bir süre durduktan sonra, hastanın dolaşım sistemi hakkında hastaya bilgi verebiliyor.

4) Fırça Yazıcı

     2011 yılının en ilginç ve karmaşık buluşlarından birisi daha. Üzerinde hafıza, kamera ve yazıcı bulunan bu küçük alet ile fotoğrafını çektiğiniz, hafızasında bulunan ya da SD kart üzerinde bulunan herhangi bir görüntüyü yazdırmak istediğiniz yüzeye sürmeniz yeterli. Yazıcı, hafızasında bulunan resmi siz sürdükçe yüzeye işleyecektir. Aracın tek sınırlılığı aracı yerinden hiç kaldırmadan resmi tamamlamanız gerekmektedir. Eğer kaldırıp farklı bir yere devam etmek isterseniz araç çizime yeniden başlamaktadır.

5) Zırhlı Kol – Eldiven

     Zıhlı kol özellikle polis teşkilatları ve güvenlik ile ilgili alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir araç. Üzerinde lazer işaretleyici, kamera, fener, yüksek voltajlı saldırı aracı, göş yaşartıcı sprey ve daha birçok araç bulunmaktadır. Kolun tasarımcısı David Brown, doğru kombinasyonu bulmak için 7 yıl boyunca üzerinde çalıştığını bildiriyor. Polislerin suçlularla mücadelesinde caydırıcı bir araç olarak kullanılması planlanıyor.

6) Formaldehit Test Sistemi

     Cihaz, Cenevre 2011 fuarında gümüş madalya kazandı. Formaldehit dedektörü olan bu cihaz insan sağlığına hizmet etmektedir. Kumaşlarda, duvar boyalarında, mobilyalarda ve daha bir çok alanda formaldehit seviyesini hızlı, hassas ve güvenli şekilde ölçebiliyor.

7) Google Prius

     Dünyadaki akıllı otomobil çalışmalarına kendi projesi ile katılan Google geliştirdiği aracı ile bu konda en fazla ilerlemeye sahip olan çalışmalara imza attı. Akıllı araç ile istenilen hedefe en güvenli şekilde ulaşmayı hedefleyen projede önemli adımlar atıldı. Toyota firmasının aracı ile çalışan Google güvenlik amacı ile sürücü koltuğuna oturan bir pilot ve bir yardımcı pilot ile beraber uzun yollara gönderdiği aracından oldukça fazla veri ve dönüt topladı. Yolculuk sırasında pilotlar araca neredeyse hiç müdehale etmedi.

8 ) The Terrafugia Transition

     Uçan arabalar bu güne kadar sadece filmlerde var olmuştur fakat  Terrafugia Transition bu konuda atılmış en somut adım. Şu an için klasik uçaklardaki gibi pervane kullanılıyor olsa da boyutları ve kara yollarında yeterince hızlı gidebiliyor olması itibarıyla bu güne kadar yapılan uçaklardan oldukça farklı. Malesef basit görüntüsüne ramen herkesin kullanabileceği kadar kolay bir araç değil. Kullanmak için özel ehliyete ve 20 saatlik uçuş deneyimine sahip olmanız gereken bu araç 194,000$ dan satılmaktadır.

9) 3D Gözlük Gerektirmeyen 3D Televizyon

     Toshiba tarafından geliştirlen bu teknolojide üç boyutlu görüntüleri görmek için gözlük gerekmiyor. Televizyon farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları süratle göz önüne getirerek görüntünün sanki üç boyutlu olduğu hissini yaratan televizyonu geliştirdi. Videodan teknolojinin nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz.

 

10) Martin Jet Pack

     Bilim – kurgu filmlerde ve bazı bilgisayar oyunlarında gördüğümüz "Jet Pack" ilk defa 2011 yılında yerden bağımsız ve en verimli hale getirildi. Bu konuda en ciddi testler 2011 yılında yapıldı ve yukarıdaki videoda gördüğünüz araç ortaya çıktı.

Dikkat ! www.bilim-teknoloji.com ©

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.