14 Mart Pi Günü

Pi Günü Kutlama Pastası

 

Dünyada 14 Mart, tarihin 3,14 sayısına benzemesinden dolayı  “Pi Günü” olarak kutlanmaktadır. Pi günü Türkiye’de ilk defa 2007 yılında kutlanmıştır.

Matematikçiler için özel bir gün olan pi gününde, dünyanın çeşitli yerlerinde matematik – geometri olimpiyatları ve pi sayısının virgünden sonraki en fazla rakamını ezberleme yarışmaları düzenlenmektedir.

 

Pi Gününün Doğuşu

Larry Shaw Pi Günü Kutlarken
Larry Shaw

Pi günü, bir fizikçi olan Larry Shaw tarafından ilk defa 1988 de San Francisco Exploratorium da kutlandı. (Sağdaki resimde Larry Shaw Pi Günü kutlamasında. Resme tıklayarak büyütebilirsiniz.) 2004 yılının Pi gününde “Bay Beyin” olarak tanınan Daniel Tammet, Pi sayısının virgülden sonraki 22,514 basamağını ezberden okuyarak önemli bir rekora imza atmıştı. Daniel Tammet’ ı videodan izleyebilirsiniz. 12 Mart 2009 da ise Amerika, Pi gününü “Ulusal Pi Günü” ilan etti.[1]

Pi günü çeşitli ülkelerde farklı tarihlerde kullanılmaktadır. Tarih yazarken ayı başa günü ortaya ve yılı sona yazan Avrupa ve Amerika’da 14 Mart olarak kutlanan Pi Günü, tarihi yazarken önce gün sonra ay yazan ülkeler ve fraksiyonel yaklaşımı savunan matematikçiler tarafından 22/7 yani 22 Temmuz da kutlanılması gerektiği söylenmektedir.

İlk defa kutlandığı günlerden bu güne kadar sürekli yayılma gösteren Pi Günü kutlamalarının bu sene de geniş çevrelerde kutlanması bekleniyor.

Tarihte Pi Günü Yaşanan Bilim ile İlgili Olaylar
  • 1692 – Hollandalı bilim insanı Peter Van Musschenbroek doğdu.
  • 1835 – İtalyan astronom Giovanni Schiaparelli doğdu.
  • 1879 – Alman fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibi Albert Einstein doğdu.
  • 1883 – Alman filozof ve ekonomist Karl Marx‘ın ölümü.
  • 1908 – Fransız filozof Maurice Merleau-Ponty doğdu.
  • 1919 – Tıp Bayramı ve Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin kuruluş yıldönümü olarak bilinir. Hikmet Boran önderliğinde, tıp çalışanlarının işgalci güçlerin (emperyalistlerin) karşısına resmen çıkışı nedniyle bugün Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.
Doğum Tarihinizi Pi Sayısının İçinde Arayın!

Biliyorsunuz ki pi sayısının virgülden sonraki basamak sayısının sonuna henüz ulaşılamadı. Keşfedilmiş pi içinde doğum tarihinizin hangi satırda olduğunu merak ettiniz mi? Bu site bu isteğinize cevap veriyor. Siteye bir tarihi, örneğin sitemizin kuruluş tarihi olan 29/07/2011 tarihini 29072011 şeklinde yazıyoruz ve site bu tarihin 5022097. basamakta geçtiğini bildiriyor.

Pi sayısının en uzun haline ulaşmak için www.piday.org sitesinin bu sayfasına ulaşmanız yeterli. Aynı zamanda bu sitenin pi günü için hazırlanmış geri sayacı var. :)

Pi Sayısı Bestelenseydi Nasıl Bir Melodi Olurdu?

Bu sorunun cevabı da arandı ve bir piyanist pi sayısını besteledi. Besteyi dinlemek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Pi sayısı konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız “Pi Sayısı Hakkında Herşey” isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kaynaklar:

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Pi_Day

2. Larry Shaw resmi : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/Prince-of-pi.jpg

BT

1999 yılında ilk web sitesini yaptı ve kurucusu oluğu www.bilim-teknoloji.com sitesinde yöneticilik yapıyor. Uzmanlık alanı Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik olan BT, akademik alanda lisans üstü eğitmlerine devam ediyor.