Kullanım Koşulları

Aşağıdaki maddeler resmi açıklama niteliğinde olup  http://www.bilim-teknoloji.com ile tüm alt dizinleri ve sahip olduğu tüm sub-domainler için geçerlidir.

Telif Hakkı Konusundaki Maddeler:

1. Sitemizdeki hiçbir eser, yazı veya materyal kısmen ve/veya tamamen izin almaksızın ticari amaçla (başka bir sitede yayınlama (copy + paste), kitapta veya dergide yayınlama, her türlü dijital ortam… gibi.) kullanılamaz. Bu kapsamda sitemiz Türkiye Cumhuriyeti 5846 nolu fikir ve sanat eserleri kanunu ile birlikte uluslar arası kopya korumasına tabidir. © Copyright

Bir içeriğimizi yayınlamak istiyorsanız, içeriği ancak kısmen alabilirsiniz. Bu durumu yasal hale getirmek için ise kaynak listesine ilgili sayfaya yönlendiren tıklanabilir bir bağlantı eklemeniz zorunludur. Yazının tamamının kopyalanması veya kaynak gösterilmeden bir yazı parçasının yayınlanması yasaktır ve bu konuda fikri mülkiyetler yazarlara aittir. Yazarlarımız akademik kariyerleri güdümünde, kendi çabalarıyla yazıları hazırlamaktadır.

Bu kullanım şartları ihlal edildiğinde Bilim – Teknoloji, her türlü hukuki yola başvurma hakkını saklı tutar.

2. Ödev, dönem ödevi, tez, gibi ticari çıkar gözetmeyen ve  internet üzerinde olmayan alanlarda kullanımı kaynakça listesinde gösterilmek koşuluyla serbesttir.

3. Eğer sitemizde size ait olduğunu düşündüğünüz veya telif ile korunduğunu bildiğiniz bir içerik ile karşılaşırsanız bizimle iletişime geçiniz. İlgili içerik inceleme sonrasında haklı görülürseniz derhal yayından kaldırılacaktır.

Bu bölümündeki maddelere doğrudan ya da dolaylı olarak uymadığı tespit edilen kişi, kurum, kuruluş ve şirketler hakkında yasal işlem başlatılacak, sözleşme ihlali tespit edildiği durumlarda gerekli bütün yaptırım yollarına gidilecektir. www.bilim-teknoloji.com internet sitesinin bütün üyeleri ve ziyaretçileri bu maddeleri eksiksiz olarak kabul etmiş sayılır ve paylaşımlarında gerekli referansları tam olarak vereceklerini beyan etmiş olurlar.

Gizlilik ile İlgili Maddeler:

1. Sitemizde, sitemizin güvenliği ve internet hukukunun işlemesi adına sitemize giriş yapan herkesin IP bilgileri, sitemiz içinde yaptığı her hamle ile beraber hamlelerin saatleri ve hamlelerin ne oldukları ile beraber kayıt edilmektedir. Bu bilgiler hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır. Bu bilgilerin güvencesi sunucu firmamız tarafından sağlanmaktadır.

2. Üyelerimiz paylaşımlarının gizliliğini arkadaş çevresi, belirli kişiler ya da herkes olarak seçebilirler fakat teknik ekibimiz; teknik sorunların çözümü için ya da altyapı çalışmalarının aksamaması adına gizli paylaşımlarınıza ulaşabilir. Ayrıca şahsi sorunlarla ilgili şikayetlerin takipleri için özel oluşturulan ekibimiz ise kişilerin paylaşımlarını hukuki açıdan denetleme ve bu paylaşımlara müdehalede bulunma hakkına sahiptir. www.bilim-teknoloji.com bu konuda yükümlülük kabul etmez.


Güvenlik ve Tedbirler ile İlgili Maddeler:

1. Sitemizdeki bazı içerikler kimyasal, fiziksel, biyolojik,… deneyler içerebilirler. Bu deneylerin güvenlik önlemleri alınmadan uygulanmamasını öneriyoruz. Sitemizin ziyaretçileri, içeriklerden birinde gördüğü deneyi uygular ve bu deneyden herhangi bir zarar görürse, sorumluluk zarar gören kişiye, velisine veya vasisine aittir.

Uyarı İşaretlerimiz ve Anlamları:

Deney Önlem Tablosu

2. Yazarlarımızın yazılarını yayınladığımız saniyede telif hakları yazarlar üzerine yayın tarihi ve şahit pingler ile geçirilmektedir. Halihazırda var olan bu telif önlemine ek olarak dilerse yazarımız sahip olduğu sosyal medya hesabında aynı anda yazısı yaynlanmakta ya da yazılan yazı dünya kamuoyuna yayınlanmadan önce yazarın belirlediği e-posta hesabına yazının tamamı postalanmaktadır. Bu önlemler yazıların çalınmasını engellemek adına hukuki tedbir anlamında yapılmaktadır. Telifi alınmış olan bu içeriklerin A.1 ve A.2 nolu maddelerimizin çiğnenerek çalınması durumunda yazarların başlatacakları hukuki davalarda yazarlara şahit pingler ve site altyapısı moderasyon tarihçesi bilgileri hukuki delil olarak verilecektir.

3. Sitemizde yazı içlerinde, ana sayfada ve sayfalarda dış bağlantı (harici bağlantı, başka bir siteye bağlantı) olabilmektedir. Bu sitelere girmek güvenilir olmayabilir. Bu nedenle sayfamızın dışına verilen tüm bağlantıların yanına simgesi eklenmiştir. Bu simge tıklayacağınız bağlantının sizi yabancı bir web sayfasına götüreceği anlamı taşır. Eğer bu simgenin olduğu bir bağlantıdan dolayı bilgisayarınız ya da verileriniz zarar görecek olursa sorumluluğu size aittir, bağlantıya tıklayıp tıklamamak sizin insiyatifinize bırakılmıştır.

4. www.bilim-teknoloji.com içinde virüs bulunmaz, bilgisayarınıza zarar vermez. Sitemiz “Google Webmaster Zararlı Yazılım Testi” nden başarı ile geçmiştir. Sitemizin kodları ve dosyaları birden fazla, güncel ve ciddi anti-virüsler ile koruma altına alınmıştır.

İçeriğin Doğruluğu:

1. Sitemizde yayınlanan hiçbir içeriğin doğruluğu hakkında garanti verilmez.

2. Yazılarımızın hiçbirisi akademik olma iddiasında değildir.

3. Bir içeriğimizin yanlış olduğunu düşünüyorsanız anti-tezinize isminizi ve iletişim adresinizi (telefon, e-posta) eklediğiniz iletişim metnini bize yollayabilirsiniz. Anti-teziniz ilgili makalenin altında iletişim adresinizle birlikte yayınlanacaktır ve yazarımız ile bu konuda aranızda bir bilimsel tartışma başlatılacaktır. Zira içeriğin yazarı sizin anti-tezinizi haklı görürse kendi içeriğini sizin hazırladığınız anti-tez ile değiştirecek ve iletişim bilgilerinizi kaynak olarak sunacaktır.

İçeriğe Erişim ve İçeriğin Güncelliği:

1. Sitemiz genele hitap etmektedir. Sitemizin yayınları, küçük yaşlardaki okuyucuların pedagolojik ve psikolojik olarak etkilenmeyeceği şekilde seçilmektedir. Eğer bu konuda riskli gördüğünüz bir içeriğimiz gözden kaçmış ise bize iletişimle bildiriniz, derhal ilgili içerik yeniden düzenlenecek veya yayından kaldırılacaktır.

2. Sitemizin 7/24 kesintisiz sunumda olmak gibi bir garantisi yoktur. Site yönetimi sitenin bakımı, teknik sorunları gibi durumlar için yayından çekme hakkını saklı tutar.

3. Yazarlarımız yazılarında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu değişimler; imla hatalarının düzeltilmesi, bilgi ekleme, bilgi çıkarma, içeriği tamamen kaldırma ya da içeriği tamamen baştan yazma şeklinde olabilir.

Yasal Sorumluluk:

1. www.bilim-teknoloji.com ve sahip olduğu hiçbir sub-domainde Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olduğu yasalar ile çelişebilecek bir içerik, site yönetimi tarafından kasten yayınlanmaz. Bunun yanında sitemizin bazı bölümleri, dünyadan herkesin üyeliğine ve içerik sağlayabilirliğine açık tutulmaktadır. Bu kişilerin (kullanıcı kitlesinin) hareketlerinin takibinin anlık olarak yapılabilmesi malesef mümkün olamamaktadır. Bu sebeple yayınlanan içeriklerden yayınlayan kişi sorumludur. Eğer sitemiz içinde hukuki açıdan şahsınıza, bir başka birisine veya T.C. yasalarına zarar verebilecek bir içerik ile karşılaşırsanız bizimle iletişime geçiniz, içerik inceleme sonucunda haklı görülürseniz derhal kaldırılacaktır.

Sözleşmenin Devri:

1. www.bilim-teknoloji.com, bu sözleşmeyi bildirimsiz olarak istediği zaman kısmen veya bütünüyle devredebilir. Ancak kullanıcı ve üye bu sözleşmeyi veya herhangi bir kısmını başka bir tarafa devredemez. Bu türden bir devir girişimi geçersizdir.

Ziyaretçi Kullanım Koşulları Sözleşmesini Nasıl Onaylar ya da Reddeder?

1. Bütün web sitelerinin bir kullanıcı sözleşmesine sahip olması gerekir. Bu sayfada sitenin içeriklerini sunum tarzı ve sitenin içeriğinden kaynaklanabilecek olumsuzlukların yer aldığı bir sözleşme yer alır. Bu sözleşmenin varlığı bütün kullanıcılar tarafından bilimektedir ve siteden faydalanılmadan önce okunması mecburidir.

2.  Ziyaretçi sitemize eriştiği andan itibaren sözleşmeyi onaylamış kabul edilmektedir. Sözleşme metnimizin ilgili bağlantısı sitemizin tüm sayfalarında görülebilecek noktada “Kullanım Koşulları” adıyla sunulmuştur.

3. Ziyaretçilerimizin ya da üyelerimizin kullanım koşullarında yer alan sözleşmeyi reddetme hakları bulunmaktadır. Koşulları kabul etmiyorsanız sitemiz ile herhangi bir etkileşimde bulunmadan önce tarayıcınızı kapatarak ya da ilgili sekmeyi kapatarak ayrılabilirsiniz.

Son Güncelleme Tarihi:

20 Nisan 2015

Bütün üyelerimiz hesaplarına tekrar giriş yaptıkları andan itibaren son koşulları kabul etmiş sayılır. Sözleşmenin güncellenmesine dair bildirim tüm kullanıcılarımıza güncelleme tarihinde iletilmektedir.

KULLANIM KOSULLARI