Ana sayfa / Forumlar / Bilim – Teknoloji & Eğlence / Elektronik Hobi / Dersler / Üzerinden Elektrik Akımı Geçen Rölenin Kitlenmesi

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • aunl
  Görevli
  Post count: 9
  #10725 |

  Merak Ettikleriniz: “Ben röleyi RF yöntemi ile kontrol eden bir düzenek kurdum ve rölenin anahtarını redüktörlü bir DC motora 6V aküden güç çekecek şekilde bağladım. RF komutunu aküyü bağlamadığım zaman gönderdiğimde aynı tuş ile röleyi hem açıp hem de kapatabiliyorum fakat aküyü bağladığım zaman röle anahtarı çekiyor fakat ikinci emrimde anahtarı bırakması gerekirken bırakmıyor ve motor çalışmaya devam ediyor, ben akü bağlantısını kesene kadar bırakmıyor. Bunun nedeni ne olabilir, nasıl çözeriz?”

  Tufan BAYRAKTAR

  Merhaba,

  1. Sorun her ne kadar rölede gibi görünmese de farklı röleler ile tekrar denemenizi tavsiye ederiz.

  2. Motorlarınızı ve akünüzü röleden uzaklaştırın, rölenin etrafından geçen kablolarınız sarmal biçimde durmasın. Çünkü rölenin içinde bir elektromıknatıs bulunur ve sarımları vardır. Eğer etrafından geçen kablolar yüklü ise manyetik alan oluşur ve küçük bir voltaj regülasyonu gerçekleşerek rölenin içindeki elektromıknatıstan daha büyük çekim alanı oluşabilir. (Sorununuz büyük ihtimalle bu nedenle)

  3. Motorunuz söylediğiniz gibi sadece 6 volt ile çalışıyorsa röle yerine voltajı ve akımı kaldırabilecek uygun transistörler ile tetikleyin.

  4. L293B Motor Sürücü entegresini kullanın. 2 kanallı motor sürücüsüdür. Motor başına 1.2 A değerinde ve 5-36Volt geriliminde sürüş sağlar. Motorların hız ve yön kontrolünü sağlar ayrıca Arduino ve PIC ile oldukça uyumludur.

  Merak ettiğiniz için teşekkürler.

  aunl

   

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

You must be logged in to reply to this topic.