Ana sayfa / Forumlar / Doğa Bilimleri / Astronomi / Solucan deliklerinin içinde ne var?

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bilim AdamıBilim Adamı
  Katılımcı
  Post count: 4
  #8722 |

  Solucan deliği denilen bir kavram var buna göre zamanın en hızlı aktığı yer olarak biliyorum yanılıyorsam düzeltiniz. Benim merak ettiğim nokta bu solucan deliklerinin içinde ne var.

  İkinci sorum ise solucan deliklerinin boyutları nedir? Farklı boyutlarda olanı var mıdır ya da boyutları standart mıdır? Somut mudur? Somutsa yapısı karadelik mi yoksa vakum şeklinde midir? Lüften cevap, teşekkürler.

  BT
  Görevli
  Post count: 10
  #8745 |

  öncelikle solucan deliği şeklinde okunsa da terimleştiği için solucandeliği şeklinde yazılmaktadır. diğer adı Einstein-Rosen köprüsü dür. mantık ise karadeliğin en orta noktasında bulunan merkezin inanılmaz görülen vakum etkisiyle maddeleri yok ettiği düşünülmektedir. tabiki bu test edilememiştir bu nedenle teoridedir. karadelikler arası vakumlarda seyahat etmek zaman kavramını yok eder mi? sorusu akıllara takılır tabi teoride de olsa bunu yapmak imkansızdır. zira karadeliğin yakınına giden bir uzay gemisi inanılmaz vakuma dayanamayıp karadeliğin içine çekilecektir. kısaca bu soruya günümüz teknolojisi ile asla cevap bulamayacağız desek yanlış olmaz.

  ikinci sorunuz: boyutu olamaz çünkü bir kavramdır, elle tutulacak bir şey değildir.

  somut etkilere sahip soyut bir kavramdır.

  soru için teşekkürler.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

You must be logged in to reply to this topic.