Bilgisayar ve Göz Sağlığı

     Artık bilgisayarlar insanların yaşamına tamamen girmiş durumda. Doğrudan ya da dolaylı olarak bilgisayar kullanmayan insan kalmadı. Peki bu faydalı aracın gözümüze zararı var mıdır? Ya da zararı varsa bunu nasıl en aza indirebiliriz bu yazıda bunu bulacaksınız.

     Bilgisayarın Göze Zararları

     Öncelikli olarak bilmeniz gereken monitör türünün bilgisayarın zararları konusunda oldukça etken olduğudur. Aşağıda sıralayacağımız üç tip monitörü zarar konusunda ayrı ayrı ele alabiliriz.

     Bombeli Cam Tüplü Monitör:

     Bu tip monitörler sağlığa en zararlı olan monitörlerdir. En önemli zararı görüntüyü kesintili bir titreşimle göndermesidir. Bu tip bir monitörde düşük titreşimde uzun süreler çalışırsanız beyniniz zarar görebilir ve epilepsi denilen ve beyin dalgalarının düzensiz olmasına neden olan bir hastalığa yakalanabilirsiniz. Özellikle başınızı sert şekilde çarptıysanız (travma) ve yüksek ateşli bir hastalık geçirdiyseniz bu tip monitör kullanımında daha dikkatli davranmanız gerekmektedir. Çünkü epilepsi bu tip monitörler nedeniyle "provoke" olmaktadır.

     Bombeli cam tüplü monitörlerin aynı zamanda gözlerinize de oldukça zararı bulunmaktadır. Eğer uzun süreler bu tip monitöre bakarsanız odaklanma konusunda sorunlar yaşarsınız ve gözlük kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu monitör türü diğer iki tür monitöre göre göz odaklama sorunları konusunda daha zararlıdır.

     Flat (Düz) Cam Tüplü Monitör:

     Dikkatli bakarsanız aslında bu monitörlerin de bombeli tüpe sahip olduğunu görebilirsiniz.  Bombeli cam tüplü monitör ile aralarındaki tek fark gözü koruyucu ve görüntüyü düzleştirci cam katman eklenmiş olmasıdır. Bu katman göze tüpten çıkan ışınların direk ulaşmasını önler ve zararlı dalga boylarına sahip ışığı geçirmez. Titreşim yine göze ulaşır fakat görüntünün düzleştirilmiş olması göz odaklama bozukluklarını da bombeli cam türplü monitöre göre daha iyi korur. Epilepsi konusu bu monitör için de geçerlidir.

     Tüplü monitörler LCD monitörlere göre daha fazla radyasyona sahiptir. "Elektron tabancası" denilen bir mekanizma tüpün camına içerden elektron gönderir ve bu tam sizin yüzünüze doğru yapılır. Bu nedenle oluşan manyetik alan sizi olumsuz yönde etkileyebilir.

     Tüplü monitörler yüzünüze daha fazla ısı gönderilmesine sebep olur bu da gözünüzün daha hızlı kurumasına sebep olur. Göz kuruması, göz kapaklarınız yardımıyla engellenir fakat bilgisayarda bazı dikkat gerektiren oyunların oynanması göz kırpmama olayına neden olmakta ve bu ileri yaşlar için önemli tehlike oluşturmaktadır.

     LCD Monitör:

     LCD monitörler şimdilik bilgisayarlarda kullanılabilecek en sağlıklı monitörler olsa da yukarıda sayılan sorunların tamamına az da olsa etki etmektedir. Özellikle monitörün görüntü yenileme sistemi, monitörün yapısı nedeniyle hissedilmiyor olsa bile uzun saatler boyunca ekrana bakmak önemli sorunlar yaratabilmektedir.

     LCD monitörlerde görüntü tam olarak düz yansıtılır. Bu görüntünün kağıttan okunuyormuş hissini verir ve gözü en az bozan monitörlerdir. Göz kuruması için monitör odaklanmış bir ısıyı yüzünüze göndermez fakat yukarıda söylendiği gibi dikkat gerektiren bir iş ya da oyun uygulaması kullanıyorsanız gözünüzü arada bir dinlendirmeli ve göz kapaklarınızı arada sırada bilinçli olarak kapatıp açmalınız.

     Bütün monitör tipleri ve bilgisayarlar için ortak bir zarar bulunmaktadır. Eğer bilgisayarınız göz hizanızdan yüksek ise gözünüz çabuk yorulur. Eğer monitörünüz göz hizanızdan aşağıda ise bu sefer göz kapaklarınızın kısılmasına sebep olur ve normal bakışınız biraz kısıklaşır. Tabi bu iki durum hergün 12 saat gibi uzun süreler bilgisayarda oturan kişiler için geçerlidir. Bilgisayarınızın konumu kötü ise ve uzun süreler kullanmak durumundaysanız göz egzersizleri ile gözünüzü koruyabilirsiniz.

     Eğer bilgisayarda iş yapmıyorsanız günde en fazla üç saat sınırını kendinize koymalısınız. İş dışı etkinlikler için yaşınızı ne olursa olsun 3 saatten fazla bilgisayar kullanıyorsanız bu size çeşitli problemler getirebilir.

biyo

Biyoloji alanında doktora öğrencisi olan biyo, Ağustos 2011 tarihinden bugüne bizimle.

Bir cevap yazın